Obchody Jubileuszu 75 rocznicy powstania Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego w Warszawie

Misjonarze Werbiści uroczyście obchodzili rocznicę 75 lat istnienia Polskiej Prowincji Werbistów.

Uroczystości rozpoczęły się pielgrzymką 14 grudnia 2010 do sanktuarium swego patrona – św. Józefa w Kaliszu.

W poniedziałek 17 października 2011, w Warszawie odbyły się uroczystości dziękczynne za 75 lat istnienia Polskiej Prowincji Werbistów. Uroczystość miała miejsce w parafii Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka na Grochowie, gdzie znajduje się Dom Misyjny Ducha Świętego będący siedzibą Domu Misyjnego i Prowincjała Werbistów o. Andrzeja Danilewicza SVD.

O 18ej miało miejsce nabożeństwo, po którym nastąpiła uroczysta Eucharystia.

Koncelebrowanej mszy świętej w pięknym, przedwojennym kościele przewodniczył J.E. Ks. Abp. Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. W koncelebrze uczestniczyli ks. proboszcz Krzysztof Ukleja, prowincjał o. Andrzej Danielewicz, ks. Tadeusz Rydzyk, redemptorysta – dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM, które transmitowały uroczystość, liczni księża zakonni i diecezjalni, przybyli na uroczystość wraz ze swymi grupami parafialnymi i indywidualnie.

W uroczystości uczestniczyli parafianie oraz słuchacze i słuchaczki Radia Maryja, siostry zakonne z wielu zgromadzeń, mających siedzibę na Pradze, Warszawie i poza Warszawą, przyjaciele misjonarzy Werbistów.

Wspaniałą, oprawę muzyczną przygotowały Chóry Parafialne i zespół klerycki Querido Matias z Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Założycielem Zgromadzenia Werbistów jest św. Arnold Janssen, beatyfikowany 19.10.1975, kanonizowany 5.10.2003.

Wybitnym polskim Werbistą, znanym szeroko w Polsce i za granicą jest o. Marian Żelazek SVD misjonarz z Indii 1918-2006, który przez długie lata aż do końca swojego życia pracował w Indiach i niósł pomoc z trędowatym w leprozorium w Puri nad Zatoką Bengalską .

Homilię ks. abp Henryk Hosera – pasterza Kościoła warszawsko-praskiego można odsłuchać na stronie internetowej Radia Maryja.

Anna Dziemska