Marianie: Zmarł ks. Ryszard Kukiełka MIC

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy 12 października, w hospicjum w Rabce Zdroju po długiej walce z chorobą nowotworową odszedł do Domu Ojca ks. Ryszard Kukiełka MIC, ze wspólnoty mariańskiej w Zakopanem na Cyrhli. Ks. Ryszard zmarł w 54. roku życia, 28. roku powołania zakonnego i 21. roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 15 października 2011 r., o godz. 14.00, w Licheniu Starym. Po mszy św. pogrzebowej ciało naszego Współbrata zostanie pochowane na mariańskim cmentarzu w Licheniu.

Zmarłego ks. Ryszarda polecamy Bożemu Miłosierdziu: Niech odpoczywa w pokoju!

Curriculum vitae

Ks. Ryszard Kukiełka MIC, s. Józefa i Janiny z d. Dyniec, urodził się 20 lutego 1957 r. w Zamościu. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową oraz liceum. Po zdaniu matury studiował przez trzy lata w Politechnice Wrocławskiej.

W roku 1982 został przyjęty do Zgromadzenia Księży Marianów. Po odbyciu rocznego nowicjatu, 8 września 1983 r. złożył pierwsze śluby w Skórcu k. Siedlec. Następnie rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie. W trakcie formacji seminaryjnej złożył wieczystą profesję w naszym Zgromadzeniu (Elbląg, 26 sierpnia 1988 r.). Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1990 r. z rąk bp. Zbigniewa Kraszewskiego w Warszawie, w mariańskim kościele NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach.

Po święceniach został skierowany do Skórca, gdzie pełnił obowiązki katechety, wikariusza parafii i radnego domu. W latach 1994-1996 przebywał w Eichstätt w Niemczech, gdzie na miejscowym uniwersytecie podjął naukę języka niemieckiego oraz odbył kurs pastoralny przygotowujący go do pracy w tym kraju. Następnie przez dwa lata pracował w sanktuarium w Vilgertshofen, gdzie pełnił także obowiązki radnego domu zakonnego. Posługiwał również duszpastersko w okolicznych parafiach.

W roku 1998 został skierowany do domu zakonnego w Grzybowie k. Kołobrzegu. Rok później został przeniesiony do Stoczka Klasztornego, gdzie objął funkcje przełożonego i ekonoma domu, później również proboszcza tamtejszej parafii i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pokoju. Posługiwał tam do roku 2005, następnie przez rok pracował jako spowiednik i kaznodzieja w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. W 2006 r. został posłany jako duszpasterz do Grudziądza, do kościoła rektoralnego św. Franciszka Ksawerego. Podczas dwuletniej posługi w tym mieście odbył studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zakończone uzyskaniem licencjatu z teologii.

Od roku 2008 pełnił urząd proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zakopanem-Cyrhli oraz wiceprzełożonego domu. Od ponad roku zmagał się z chorobą nowotworową. Mimo dokuczliwej terapii, starał się w tym okresie gorliwie wypełniać swoje obowiązki duszpasterskie. Zmarł w nocy 12 października 2011 r. w hospicjum w Rabce Zdrój.

Requiescat in pace!

 ez/kt

Za: www.marianie.pl