Kanonizacja Stanisława Papczyńskiego 5 czerwca

(fot. kw)Podczas dzisiejszego konsystorza w sprawach kanonizacyjnych papież Franciszek postanowił, że kanonizacja bł. Stanisława Papczyńskiego oraz Marii Elżbiety Hesselblad odbędzie się 5 czerwca, zaś bł. Matki Teresy z Kalkuty – 4 września – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kanonizacja pozostałej dwójki błogosławionych: męczennika za wiarę z czasów powstania Cristeros w Meksyku, Józefa Sáncheza del Río (1913-1928) i argentyńskiego proboszcza, Józefa Gabriela del Rosario Brochero (1840-1916) odbędzie się 16 października.

Stanisław Papczyński (1631-1701) – polski kapłan, zakonnik, pijar, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów.

Był cenionym spowiednikiem (spowiadał m.in. nuncjusza papieskiego w Polsce Antonio Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII). Zrażony jednak panującą wśród zakonników tendencją do łagodzenia reguły w 1670 r. poprosił o zwolnienie ze ślubów i przystąpił do zakładania nowego dzieła apostolskiego. W 1671 r. przyjął biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i założył pierwszą wspólnotę w Puszczy Korabiewickiej (później nazwanej Mariańską).

W 1673 r. biskup Jacek Święcicki zaaprobował wspólnotę zakonną w Puszczy Mariańskiej. Od tego momentu liczy się historię Zgromadzenia Księży Marianów.

W 1992 r. zatwierdzono dekret o heroiczności jego cnót.

12 lutego 2007, w związku z planowaną beatyfikacją, dokonano kanonicznej ekshumacji jego ciała. Znaleziono cały szkielet oraz stosunkowo dobrze zachowany biały habit, którym był przykryty. Część kości zostało wyjętych na relikwie, reszta pozostała w grobie, głównym relikwiarzu Stanisława Papczyńskiego. Relikwie wyjęte z grobu przekazywane są parafiom, które wybudują kościoły pod jego wezwaniem. Marianie wykonali renowację sarkofagu, który miał 250 lat.

Za: www.deon.pl.