Post dla bezdomnych

„Jest głód zwykłego chleba, ale i głód miłości, dobroci i troskliwości” – o potrzebie dzielenia się każdym pokarmem – mówiła Matka Teresa z Kalkuty. Słowa te idealnie wpisują się w ideę 40-godzinnego postu organizowanego przez Fundację Kapucyńską w intencji bezdomnych.

Post rozpocznie się 15 marca drogą krzyżową o godz. 17.45 w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie. Uroczyste zakończenie obędzie się w tym samym kościele 17 marca podczas Eucharystii o godz. 11.00. Po mszy świętej planowany jest wspólny posiłek z bezdomnymi.

Bezdomni każdego dnia zmagają się z odczuwaniem głodu – w sensie fizycznym i duchowym. Brakuje im miłości i przyjaźni drugiego człowieka, troski, a także ludzkiej dobroci. Uczucia te dla każdego człowieka powinny być chlebem powszednim, który nie tylko otrzymuje, ale także daje. Fundacja Kapucyńska po raz trzeci już pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w 40-godzinnym poście, by w ten sposób zsolidaryzować się z ubogimi i potrzebującymi.

Post o chlebie i wodzie będzie wiązał się z modlitwą w intencji bezdomnych. O uwolnienie ich od słabości, uzależnień, zniechęcenia oraz o dodanie im siły i nadziei. Doświadczenie tego, co na co dzień odczuwają bezdomni – głodu – pozwoli zobaczyć świat z ich perspektywy, pomoże zrozumieć ich trud życia oraz nauczy współczucia – mówi br. Adam Zwierz, duszpasterz bezdomnych.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Jej fundatorem jest Radosław Pazura.

Fundacja wspiera działalność Braci Mniejszych Kapucynów skierowaną do ludzi potrzebujących. Kapucyni od 20 lat prowadzą przyklasztorną Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z jadłodajni korzysta codziennie około 200 osób, które otrzymują strawę nie tylko dla ciała, ale i duszy. W przyjaznym środowisku jadłodajni istnieje również duszpasterstwo bezdomnych oraz organizowane są rekolekcje i spotkania formacyjne. Realizacja działań możliwa jest dzięki wsparciu blisko 100 wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli.

Wszystkie przedsięwzięcia prowadzone przez Fundację mają na celu pomoc ludziom ubogim i bezdomnym. Stałym elementem działań jest projekt „Anioł w Warszawie” – asystent osoby bezdomnej, spotkania wspólnoty ludzi bezdomnych „Schody do Nieba” oraz cotygodniowe „Spotkania bezdomnych z kulturą”, na które zapraszani są znani ludzie ze świata mediów.

W 2010 roku „Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” podpisała „Deklarację partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności”.

Więcej informacji:

Za: www.glosojcapio.pl.