Sercanie: Pielgrzymka stypendystów Jana Pawła II

SercanieStypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie pielgrzymowali na Jasną Górę, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II w Krakowie.

12 i 13 marca, niemal 100 studentów z Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie pielgrzymowało do Sanktuarium Jasnogórskiego. W drodze powrotnej nawiedzili dwa sanktuaria w Krakowie: Bożego Miłosierdzia i Świętego Jana Pawła II. Byli na Wawelu i w Bazylice Mariackiej.

– Pielgrzymka miała charakter dziękczynny. Co roku udajemy się do miejsc związanych z osobą Patrona naszego Domu i Fundacji – Jana Pawła II. Mieliśmy Mszę świętą w kaplicy cudownego obrazu, potem drogę krzyżową na wałach i zwiedziliśmy wyjątkowe Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – opowiada ks. Jan Strzałka SCJ, dodając, że pielgrzymka miała również na celu duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży.

W Krakowie studenci z Europu Środkowo-Wschodniej nawiedzili sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Świętego Jana Pawła II, w którym uczestniczyli we Mszy św. odprawianej przez swoich opiekunów – ks. Jana Strzałkę SCJ i ks. Franciszka Wielguta SCJ pod przewodnictwem ks. Pawła Kummera z tutejszego duszpasterstwa. Koncelebrował z nim także penitencjarz sanktuarium ks. Zbigniew Bogacz SCJ.

Stypendyści włączyli się w sprawowaną liturgię, a także modlili się w przy relikwiach swego Patrona w Kaplicy Kapłańskiej i Kościele Relikwii oraz przy grobie kard. Stanisława Nagyego SCJ, który jako profesor na KUL-u prowadził wykłady dla wielu stypendystów Fundacji, uczących się na największej katolickiej uczelni w Lublinie.

Goście z Lublina zobaczyli liczne kaplice i oratoria tego coraz bardziej znanego na świecie miejsca, poświęconego osobie i pontyfikatowi papieża z Krakowa.

Wiadomo już, że 30 lipca papież Franciszek przybędzie do Sanktuarium Św. Jana Pawła II w ramach Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty ma usiąść w konfesjonale by wyspowiadać kilkoro młodych osób z różnych krajów.

Codziennie w Kaplicy Pojednania istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Jak informuje penitencjarz sanktuarium, zauważa się w ostatnim czasie coraz więcej zorganizowanych pielgrzymek, ale również pojedynczych osób. Jak dodaje, jest to na zapewne związane ze zbliżającą się wizytą papieża, ale także z trwającym Rokiem Miłosierdzia, ponieważ sanktuarium jest jednym z kilkunastu kościołów archidiecezji z wyznaczoną Bramą Miłosierdzia, gdzie można uzyskać odpust zupełny.

To miejsce, choć jeszcze jest w trakcie prac wykończeniowych (obecnie budowany jest prospekt organowy) coraz bardziej żyje rytmem odprawianych codziennie czterech Mszy św., a w niedzielę pięciu, w tym jednej dla rodzin z dziećmi. Coraz więcej rodziców chrzci tutaj swe dzieci, a narzeczeni składają przysięgę małżeńską.

Każdy może znaleźć coś dla swej duchowej potrzeby w różnorodnych nabożeństwach prowadzonych w kościele i kaplicach. Na przykład, w każdy pierwszy piątek miesiąca w kaplicy Najśw. Serca Pana Jezusa odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a w Kościele Relikwii spotykają się razem przy ołtarzy małżonkowie przybyli nieraz z odległych stron kraju na Pierwsze Piątki Małżonków, nad którymi czuwa ks. Artur Chłopek. Mają okazję do spowiedzi, adoracji, ale także do wypowiedzenia wzajemnie słów: dziękuję, przepraszam, proszę o wybaczenie. W kaplicy mogą skorzystać z przygotowanych specjalnie z myślą o nich modlitewników, Modlitwy Małżonków do Miłosiernego Ojca czy też pomocy w rachunku sumienia. Poza tym odprawiane są nabożeństwa próśb do Jana Pawła II, w intencji dobroczyńców, do MB Nieustającej Pomocy, majowe, czerwcowe, za zmarłych i różaniec. W każdy 3. piątek miesiąca z sanktuarium transmitowana jest Msza św. dla chorych przez TV Kraków.

Dużą popularnością cieszą się organizowane przez gospodarzy sanktuarium nabożeństwa o uzdrowienie. Ściągają na nie rzesze ludzi z różnych stron Polski modlących się zarówno o uzdrowienie z chorób ciała, ale także w sferze ducha.

Od kilku lat każdego 22. dnia miesiąca wierni wszystkich parafii archidiecezji krakowskiej przybywają do sanktuarium by dziękować za pontyfikat Papieża z Polski i za jego kanonizację. A po Mszy św. z udziałem często chórów, scholi i zespołów muzycznych biorą udział w Procesji Światła, a od grudnia ubr. mogę przejść przez Bramę Miłosierdzia.

O tętniącym codziennie życiu religijnym i pielgrzymkowym, a także innych wydarzeniach związanych z tym miejscem, m.in. odwiedzinami oficjalnych delegacji, stowarzyszeń i środowisk, organizowanych wystaw i koncertów, na bieżąco i szybko są informowani internauci. To zajęcie ks. Pawła Kummera, wykonującego także większość zdjęć zamieszczanych potem na: https://www.facebook.com/sanktuariumjp2 oraz na oficjalnej stronie: http://www.sanktuariumjp2.pl/

Nad całością duszpasterstwa i prowadzonych prac budowlanych czuwa od początku kustosz ks. prałat Jan Kabziński, wikariusz biskupi. Obecnie na terenie przy papieskim Centrum finalizowane są prace przy kolejnym parkingu.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ
Zdj. Ulana Bila

Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie został otwarty w 1994 r. U początku jego powstania jest watykańska Fundacja Jana Pawła II założona przez Ojca świętego w 1981 r., a starania o jego wzniesienie w Lublinie czynił ks. Marian Radwan SCJ, który został jego pierwszym dyrektorem. Służy on młodym ludziom z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, korzystającym z pomocy stypendialnej podczas studiów na KUL-u. Wieloletnim dyrektorem domu był ks. Ryszard Krupa. Obecnie jest nim ks. Jan Strzałka, któremu pomaga ks. Franciszek Wielgut. W 2012 r. kard Stanisłąw Dziwisz ofiarował dla Domu Fundacji relikwie św. Jana Pawła II.

Za: www.sercanie.pl.