Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymDykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia ApostolskiegoDekrety, Instrukcje, Wskazania 1984.02.02 – Watykan – Kongregacja ds. Zakonów i Instytutów Świeckich, Dekret dotyczący zasad odnoszących się do pierwszych ślubów nowych zakonników

1984.02.02 – Watykan – Kongregacja ds. Zakonów i Instytutów Świeckich, Dekret dotyczący zasad odnoszących się do pierwszych ślubów nowych zakonników

Redakcja
 
Kongregacja ds. Zakonów i Instytutów Świeckich

DEKRET DOTYCZĄCY ZASAD ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PIERWSZYCH ŚLUBÓW NOWYCH ZAKONNIKÓW

Rzym, 2 lutego 1984 r.

 

Po dokładnym przestudiowaniu poleceń kanonów 607 § 2, 653 § 2 i 654 Kodeksu prawa kanonicznego, Kongregacja Zakonników i Instytutów Świeckich uznała za potrzebne ustalić dla Instytutów zakonnych to, co następuje:

Kandydaci, którzy przy końcu ich nowicjatu zostaną dopuszczeni, zgodnie z normą, kan. 653 § 2 do profesji zakonnej, a odnosi się to do wszystkich Instytutów zakonnych, zobowiążą się od tego momentu do zachowania trzech rad ewangelicznych poprzez publiczne ślub czasowe, z wykluczeniem jakichkolwiek zobowiązań innej natury.

Członkowie, którzy związali się innymi zobowiązaniami, po upływie czasu tego rodzaju zobowiązań, złożą śluby czasowe na pozostały okres czasu, przewidziany przez Konstytucje.

Czas jaki upłynął z zobowiązaniami innego rodzaju jest ważny dla obliczania okresu ślubów czasowych, który powinien poprzedzać profesję wieczystą, na mocy Kodeksu /kan. 655 i 658, 2/ i konstytucji.

Ten właśnie dekret, zatwierdzony przez Najwyższego Pasterza Jana Pawła II 31 stycznia, wejdzie w życie w dniu jego opublikowania w dzienniku watykańskim L-Osservatore Romano.

Eduardo card. Pironio, prefekt
+ Augustin Mayer OSB, sekretarz

Wydano w Rzymie 2 lutego 1984.

L’Osservatore Romano, 3 lutego 1984 r.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda