Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymDykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia ApostolskiegoListy i przemówienia 1999.09.08 – Rzym – Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List o przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2000

1999.09.08 – Rzym – Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List o przygotowaniach do Roku Jubileuszowego 2000

Redakcja
 
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

LIST O PRZYGOTOWANIACH DO ROKU JUBILEUSZOWEGO 2000

Watykan,  8 września 1999 r.

 

W nocy z 24 na 25 grudnia 1999, przed celebracją Mszy Świętej Narodzenia Pańskiego, Ojciec Święty Jan Paweł II otworzy Drzwi Święte w Bazylice Świętego Piotra, dając początek obchodom Wielkiego Jubileuszu dwóch tysięcy lat od Narodzenia Chrystusa, naszego Odkupiciela.

Życie konsekrowane, które w Kościele jest „żywą pamiątką życia i działania Jezusa” (Vita Consecrata, 22), chce przyłączyć się do każdej wielkiej celebracji roku jubileuszowego. Jednakże w sposób szczególny chce to uczynić w Kościele powszechnym i we wszystkich Kościołach partykularnych w dniu sobie poświęconym: 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Jan Paweł II od 1997 roku chciał, by ten dzień, ze względu na niektóre aspekty tego Święta, był w Kościele podziękowaniem za dar życia konsekrowanego, zapraszając wszystkie osoby konsekrowane, wraz z całym ludem Bożym, do uczestnictwa w tym akcie dziękczynienia.

W kalendarzu Roku Świętego 2000 dzień 2 lutego będzie poświęcony w Rzymie i w Kościołach lokalnych obchodzeniu Jubileuszu życia konsekrowanego.

Aby wszystkie osoby konsekrowane mogły przygotować się do obchodów tego dnia, Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (CIVCSVA) uznała za stosowne zaproponować materiały zawierające wskazania dotyczące przygotowania się do dnia 2 lutego, wyszczególniając trzy odrębne momenty modlitwy skupione wokół niektórych tematów zaczerpniętych z Adhortacji Vita Consecrata: Powołanie – Konsekracja (Zał. I.A); Komunia – Ekumenizm (Zał. I.B); Misja – Świadectwo – Martyria (Zał. I.C).

Zaleca się trzy momenty przygotowawcze, które mogą przybrać formę triduum lub inną, w zależności od okoliczności danego miejsca. W wypadku wybrania triduum, mogłoby ono bezpośrednio poprzedzać dzień 2 lutego: od 30 stycznia do 1 lutego.

Przewiduje się:– nabożeństwo dziękczynne za dar powołania razem z Nieszporami z niedzieli, 30 stycznia;– nabożeństwo pokutne w poniedziałek, 31 stycznia;– wspólnotową Adorację Najświętszego Sakramentu, 1 lutego.

Momentem kulminacyjnym przygotowań do dnia 2 lutego będzie CELEBRACJA MSZY ŚWIĘTEJ Ofiarowania Pańskiego i podziękowanie za dar życia konsekrowanegoTrzy teksty medytacyjne na tematy: powołanie-konsekracja, komunia-ekumenizm, misja-świadectwo-martyria, mogą ewentualnie był włączone do zaproponowanych nabożeństw.Nabożeństwa te mogą być przeżywane we wspólnotach życia konsekrowanego, w diecezjach oraz, odpowiednio dostosowane, także na poziomie krajowym.

Zaproponowane wskazania nie są obowiązujące lecz mogą dopomóc w zorganizowaniu wspólnych celebracji. Byłoby dobrze, gdyby mogły być przygotowane i celebrowane przez osoby konsekrowane, korzystając z materiałów dostosowanych do własnej kultury i języka, jak również z pomocy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich na poziomie krajowym lub Komisji ds. Życia Konsekrowanego w poszczególnych diecezjach.

Byłoby dobrze, gdyby te celebracje były przeżywane przez wszystkie osoby konsekrowane w jedności z Kościołem lokalnym, z Biskupem lub jego Delegatami, z Proboszczami i Przełożonymi różnych Instytutów, przy udziale wiernych, tak by zostało uwidocznione w Ludzie Bożym znaczenie życia konsekrowanego.

W Rzymie Jubileusz 2 lutego będzie poprzedzony trzema dniami przygotowawczymi.30 stycznia, w niedzielę wieczór, pojedyncze wspólnoty poprzez celebrację Nieszporów przygotują się na przyjęcie daru łaski, do czego nawołuje Kościół poprzez przeżycie Jubileuszu.

31 stycznia, po południu, Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego we współpracy z Unią Przełożonych Wyższych (USG), Międzynarodową Unią Przełożonych Wyższych (UISG) i Światową Konferencją Instytutów Świeckich, zorganizuje w Auli Pawła VI spotkanie składające się z modlitwy i świadectwa „Via Lucis” („Drogi Światła” por. VC, 40) w tajemnicy Paschalnej, jakie życie konsekrowane przeżywa w Kościele. 1-go lutego w Bazylice Matki Bożej Większej cały dzień będzie trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu, jako podziękowanie za wielki dar Słowa Wcielonego, który Bóg Ojciec uczynić Kościołowi i światu. „Zbawiciel, który dwadzieścia wieków temu przyjąć ciało w łonie Maryi, nadal ofiarowuje się ludzkości jako źródło Boskiego życia” (Tertio Millennio Adveniente, 55).

2-go lutego osoby konsekrowane, zebrane wokół Ojca Świętego w Bazylice Świętego Piotra, będą uroczyście obchodziły Jubileusz. Z tej też okazji Przewodniczący Konferencji Życia Konsekrowanego złożą dary zebrane przez wspólnoty całego świata.

Rzym, 8 września 1999, Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Eduardo Kard. Martinez Somalo – Prefekt
+ Piergiorgio Silvano Nesti, C.P. – Sekretarz 

Archiwum KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda