Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymDykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia ApostolskiegoListy i przemówienia 2022.01.17 – Watykan -Sekretariat Synodu Biskupów, Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List w sprawie konsultacji synodalnej

2022.01.17 – Watykan -Sekretariat Synodu Biskupów, Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List w sprawie konsultacji synodalnej

Redakcja

 

Sekretariat Synodu Biskupów
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

LIST W SPRAWIE KONSULTACJI SYNODALNEJ

Watykan, 17 stycznia 2022 r.

 

Prot. n. 210382

Do Wyższych Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

Drodzy Bracia i Siostry,

zwracamy się do Was z wielką wdzięcznością i nadzieją, wiedząc, że macie do opowiedzenia nie tylko chwalebną historię, ale także wspaniałą historię do tworzenia. Wasza historia jest historią Kościoła, a wydarzenia Kościoła są waszymi wydarzeniami.

Jak wiecie, proces synodalny, który przeżywa Kościół, jest niezwykle ubogacony przez charyzmaty wzbudzone przez Ducha Świętego, a wśród nich są wasze charyzmaty, które zajmują szczególne miejsce.

Piszemy ten list w odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące Waszego udziału w procesie synodalnym.

1. Celem pierwszej fazy procesu synodalnego jest „zasięgnięcie opinii Ludu Bożego na temat zgromadzenia Synodu” (EC 5,2), po której następuje, zgodnie z ustaleniami Sekretariatu Generalnego Synodu, rozeznanie pasterzy w Konferencjach Biskupich na poziomie krajowym i kontynentalnym.

Na podstawie stwierdzenia, że „zasięgnięcie opinii Ludu Bożego odbywa się w Kościołach partykularnych” (EC6,1), opartego na eklezjologicznej zasadzie, że jeden i jedyny Kościół istnieje w Kościołach partykularnych i z nich się składa (por. LG 23), należy uznać, że zwyczajnym sposobem przeprowadzania konsultacji Ludu Bożego jest ten, który przeprowadzają Biskupi w swoich Kościołach partykularnych (por. EC 6,1).

2. W tym kontekście osoby konsekrowane, podobnie jak wszyscy członkowie Ludu Bożego, są zaproszeni, by wnosić swój wkład wizji i rozeznania przede wszystkim w Kościołach partykularnych, w których się znajdują. Gdyby zabrakło tej obecności, zostałaby zakwestionowana sama zasada Kościoła-Ludu Bożego, która domaga się uczestnictwa wszystkich na mocy ich wspólnej godności chrzcielnej, a sama konsultacja zostałaby poważnie zubożona, ponieważ zostałaby pozbawiona zasadniczego głosu w życiu Kościoła.

Dlatego osoby konsekrowane i same wspólnoty, zgodnie z własnym charyzmatem i w zakresie przewidzianym przez ich konstytucje, powinny aktywnie uczestniczyć w drodze synodalnej Kościołów partykularnych, w których przeżywają swój charyzmat i pełnią posługę duszpasterską.

3. Unie, Federacje, Konferencje męskie i żeńskie Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (por. EC 6,2), i Instytutów Świeckich, jak również Stowarzyszeń wiernych (por. EC 6,3), mogą zainicjować w poszczególnych Instytutach wewnętrzną konsultację z udziałem wszystkich członków; w takim przypadku członkowie Instytutów powinni zastanowić się nad wkładem, jaki życie konsekrowane, które zawsze charakteryzowało się sposobami i formami uczestnictwa w życiu i zarządzaniu wspólnotami, może wnieść we wzrost Kościoła prawdziwie synodalnego.

W przypadku, gdy wewnętrzne konsultacje zostaną przeprowadzone, niech każdy pojedynczy Instytut Życia Konsekrowanego, Stowarzyszenie Życia Apostolskiego lub Instytut Świecki prześle do dnia 30 czerwca 2022 roku, swój wkład bezpośrednio do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a nie za pośrednictwem Konferencji Krajowych, jak to zostało wcześniej zakomunikowane. Następnie, do dnia 15 sierpnia 2022 r., Kongregacja ta przekaże do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów streszczenie otrzymanych wypowiedzi.

Również Zarządy Generalne niech podejmą refleksję nad sposobem zarządzania w poszczególnych instytutach oraz nad relacjami między poszczególnymi instytutami. Ich wkład zostanie zebrany przez organizmy UISG, USG i CMIS, które prześlą streszczenie do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów do 15 sierpnia 2022 r. (por. EC7,1).

Nienaruszone pozostaje prawo do przesyłania swojego wkładu bezpośrednio do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów (por. EC 7,2), ale zawsze w sposób nadzwyczajny.

Kard. Mario Grech
Sekretarz generalny Synodu Biskupów

Kard. João Braz Kard. de Aviz
Prefekt Kongregacji

Archiwum KWPZM

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda