Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymFranciszekFranciszek - Homilie i przemówienia 2023.07.24 – Rzym – Franciszek, Przemówienie do uczestniczek kapituły generalnej Misjonarek Klaretynek Maryi Niepokalanej

2023.07.24 – Rzym – Franciszek, Przemówienie do uczestniczek kapituły generalnej Misjonarek Klaretynek Maryi Niepokalanej

Redakcja

 

Franciszek

PRZEMÓWIENIE DO UCZESTNICZEK KAPITUŁY GENERALNEJ MISJONAREK KLARETYNEK MARYI NIEPOKALANEJ

Rzym, Aula Pawła VI, 24 lipca 2023 r.

 

Droga Matko Generalna
Drogie Siostry Kapitulne

Cieszę się, że mogę was tu dzisiaj przyjąć, ponieważ obchodzicie 18. kapitułę generalną zwyczajną waszego Zgromadzenia.

Wiem, że przebyłyście długą drogę, aby przygotować się do tego wydarzenia i że nie uczyniłyście tego same, ale w towarzystwie innych członków Rodziny Klaretyńskiej i innych osób, z którymi dzielicie życie i misję. Dziękuję za to pielgrzymowanie.

Wasza droga przypomina mi przejście do Emaus. W tej ewangelicznej historii widzimy dwóch uczniów idących razem, w pewnym momencie spotykają nieznajomego, rozmawiają z nim, zapraszają go na posiłek. Kiedy odkrywają, że tym pielgrzymem jest zmartwychwstały Jezus – i wyczuwają to, kiedy czują, jak ich serca płoną w Jego obecności, kiedy są świadkami Jego słów i czynów, kiedy dzielą się chlebem i winem i wchodzą w komunię z Nim – wtedy nie mogą nie wyjść i nie ogłosić Go, wychodzą i biegną pełni radości. W historii z Emaus możemy rozpoznać główne elementy procesu synodalnego, którego doświadczamy w Kościele: spotkanie, uczestnictwo, dialog, komunia, misja. Wszystko to: spotkanie, uczestnictwo, dialog, komunia, misja.

I to jest to, czym wy także chcecie żyć i ofiarować, wychodząc od specyfiki waszego charyzmatu, dołączając do drogi Kościoła powszechnego. Dziękuję wam za tę dyspozycyjność, za tę tęsknotę za wspólnym budowaniem przestrzeni słuchania i przestrzeni głoszenia Ewangelii w każdym miejscu na świecie, w którym jesteście obecne.

Chciałbym podkreślić, zaczynając od nazwy Zgromadzenia, trzy cechy charakterystyczne waszego powołania: jesteście mariankami, misjonarkami i klaretynkami. Trzy rzeczy: jesteście mariankami, misjonarkami i klaretynkami. Jesteście marianami, Niepokalane Serce Maryi towarzyszy wam, wskazuje na Najświętsze Serce swojego Syna i mówi do was: “Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). To ciekawe: postawa duszy Maryi jest zawsze taka: wskazywać na Jezusa, wskazywać na Jezusa. Taka jest misja Matki: wskazywać na Jezusa. Jako misjonarki niesiecie orędzie Jezusa wszędzie tam, gdzie jesteście posłane, z ufnością i czułością Maryi, wcielając słowa i gesty Pana, aby uobecniać w świecie Jego Królestwo miłości. Jesteście także klaretynkami, córkami Antoniego Marii Klareta; świętego pasterza, misjonarza i założyciela, który wstawia się za wami i jest wzorem, na który zawsze możecie patrzeć, aby nauczyć się pielęgnować dziecięcą relację z Maryją, pasję ewangelizacji i misyjną odwagę.

Drogie siostry, zachęcam was do pogłębiania waszych charyzmatycznych korzeni, w tych trzech nutach zgromadzenia, które was identyfikują; jest to dziedzictwo, które otrzymałyście i zostałyście wezwane do przekazania go tym, którzy są wokół was, “zarażając” ich radością Ewangelii. Nie bójcie się przekraczać granic geograficznych, a nawet egzystencjalnych, jak to czynił ojciec Klaret, aby wszyscy mogli poznać przelewającą się miłość Serca Bożego. Kościół i świat pilnie potrzebują dziś wiernego i odważnego świadectwa waszego konsekrowanego życia.

Modlę się, aby owoce Kapituły były twórcze, proszę, abyście nie zapomniały modlić się za mnie. Niech Jezus wam błogosławi, a Maryja Niepokalana niech was strzeże. Dziękuję.

Tłumaczenie własne

Za: www.vatican.va


Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda