Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Listy i przesłania 1994.09.25 – Watykan – Jan Paweł II, List do arcybiskupa Łodzi z okazji konsekracji kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach

1994.09.25 – Watykan – Jan Paweł II, List do arcybiskupa Łodzi z okazji konsekracji kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach

Redakcja

 

Jan Paweł II

LIST DO ARCYBISKUPA ŁODZI Z OKAZJI KONSEKRACJI KOŚCIOŁA ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO W PABIANICACH

Watykan, 18 października 1994 r.

 

J. E. Abp Władysław Ziółek Ordynariusz Łódzki

Drogi Księże Arcybiskupie.

Z okazji konsekracji świątyni pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach przesyłam, na ręce Księdza Arcybiskupa, Umiłowanemu Kościołowi Łódzkiemu wyrazy duchowej łączności i zapewnienie o modlitwie.

Św. Maksymilian Maria Kolbe był szczególnie związany z Pabianicami. W tym mieście uczył się, wychowywał, formował swój charakter, wkraczając na drogi świętości heroicznej.

Jakże bardzo potrzeba, aby to bogate dziedzictwo duchowe św. Maksymiliana było ciągle rozważane i pogłębiane, zwłaszcza teraz, w setną rocznicę Jego urodzin. Niech przypomina o tym dziedzictwie ta piękna pabianicka świątynia. W Encyklice Veritatis splendor napisałem między innymi: «Męczennicy, a wraz z nimi wszyscy święci Kościoła, dzięki wymownemu i porywającemu przykładowi ich życia, do głębi przemienionego blaskiem prawdy moralnej, rzucają jasny promień światła na każdą epokę dziejów, budząc zmysł moralny. Poprzez swoje świadectwo dobru stają się wyrzutem dla tych wszystkich, którzy łamią prawo (por. Mdr 2, 12), przypominając ciągłą aktualność słów proroka: ‘Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności, którzy przemieniają gorycz na słodycz, a słodycz na gorycz!’ (Iz 5, 20)» (n. 93).

Prośmy Boga za przyczyną św. Maksymiliana o dar męstwa w zachowywaniu Bożego prawa w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym oraz o dar odwagi w dawaniu świadectwa prawdzie. Tylko na fundamencie Prawdy, którą jest Bóg, Najwyższe Dobro, można budować przyszłość narodów i społeczeństw i rozwiązywać najbardziej złożone problemy.

Księdzu Arcybiskupowi, duchowieństwu, rodzinom zakonnym, Ludowi Bożemu Pabianic i całej Archidiecezji Łódzkiej oraz wszystkim uczestnikom dzisiejszej uroczystości z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 25 września 1994 r.

JAN PAWEŁ II, PAPIEŻ

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1994, nr 11 (167) s. 53

 


Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda