Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Listy i przesłania 1996.11.18 – Watykan – List do Sióstr Klarysek w Krakowie z okazji 750-lecia obłóczyn Błogosławionej Salomei Piastówny

1996.11.18 – Watykan – List do Sióstr Klarysek w Krakowie z okazji 750-lecia obłóczyn Błogosławionej Salomei Piastówny

Redakcja
 
Jan Paweł II

LIST DO SIÓSTR KLARYSEK W KRAKOWIE Z OKAZJI 750-LECIA OBŁÓCZYN BŁOGOSŁAWIONEJ SALOMEI PIASTÓWNY

Watykan, 18 listopada 1996 r.

 

Wielebna Matka Zofia Tracz,
Ksieni Sióstr Klarysek OSC Klasztor św. Andrzeja w Krakowie

Wielebna Matko,

Jestem wdzięczny za wszelkie oznaki życzliwości, a w sposób szczególny za modlitwę, którą otaczały mnie Siostry Klaryski z klasztoru św. Andrzeja w Krakowie zarówno podczas mojego ostatniego pobytu w szpitalu, jak i w dniach, w których wspólnie z kapłanami z całego świata dziękowałem Bogu za pięćdziesiąt lat mojej kapłańskiej posługi.

Trwam w tej modlitewnej łączności, włączając się w uroczystości jubileuszowe 750-lecia obłóczyn Błogosławionej Salomei Piastówny. Postać tej Księżnej halickiej i pierwszej polskiej Klaryski na stałe wpisała się w duchowy obraz Kościoła w Krakowie i w Polsce. Przykład jej całkowitego oddania Bogu, które wymagało rezygnacji z wielu dóbr, jakie w owym czasie przysługiwały jej z racji pochodzenia, ożywiał w ciągu wieków szlachetne pragnienia wielu dziewcząt i kobiet, począwszy od Błogosławionej Kingi a skończywszy na tych, które dziś obierają kontemplację i ofiarę w odosobnieniu klauzury za swoją drogę życia. Przykład ten ma niemałe znaczenie również dla tych wierzących, którzy żyją «w świecie». Jest on bowiem wymownym znakiem tego zakorzenienia w Chrystusie, do którego jest wezwany każdy chrześcijanin i do którego winien dążyć na drodze właściwej własnemu stanowi.

Dlatego też chętnie przychodziłem do grobu Błogosławionej w kościele oo. Franciszkanów, zwłaszcza, gdy w dniu 17 listopada gromadzili się tam wierni Krakowa. Wspominam też uroczystość 700-lecia śmierci Błogosławionej Salomei, którą wraz z Kościołem kieleckim celebrowaliśmy w Skale w 1968 r.

Dziś przez wstawiennictwo Błogosławionej dziękuję Bogu również za wielowiekowy udział jej duchowych Córek w życiu Kościoła oraz za dar nowych powołań do życia konsekrowanego w zakonnej klauzurze. Z radością przyjąłem wiadomość, że liczba Sióstr w klasztorze św. Andrzeja wzrosła na tyle, że stało się możliwe otwarcie fundacji w Saltpond w Ghanie i nowo powstającej w Skaryszewie w Diecezji Radomskiej. W modlitwie polecam Bogu te przedsięwzięcia i z serca błogosławię wszystkim Siostrom Klaryskom oraz Uczestnikom uroczystości jubileuszowych.

Watykan, 18 listopada 1996 roku

JAN PAWEŁ II, PAPIEŻ

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1997, nr 1 (189) s. 51

 


Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda