1998.09.12 – Castel Gandolfo – Telegram w 90. rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Bolesnej w bazylice św. Franciszka w Krakowie

Jego Eminencja Kard. Franciszek Macharski Metropolita Krakowski

Sercem i modlitwą wędruję w tych dniach do Krakowa, do Bazyliki św. Franciszka, przed oblicze Matki Bożej Bolesnej. W duchu jednoczę się z drogim Księdzem Kardynałem, Ojcami Franciszkanami i wszystkimi wiernymi, którzy uczestniczą w uroczystościach związanych z obchodami 90-lecia koronacji tego łaskami słynącego wizerunku.

Jakże drogi memu sercu jest ten franciszkański kościół i ten obraz Smętnej Dobrodziejki. Często tam przychodziłem przed laty, aby zawierzać dobroci Maryi różne sprawy, szczególnie te związane z moją posługą kapłańską, a potem biskupią. Ile łask, ile dobrej rady wynosiłem z tego miejsca, które od pięciu wieków nawiedzają pokolenia Krakowian i pielgrzymów z kraju i ze świata.

Dziś dziękuję Bogu za wszelkie dary, jakich raczył nam udzielać przez przyczynę Maryi czczonej w wizerunku Smętnej Dobrodziejki. Jej łaskawej opiece zawierzam Księdza Kardynała, Ojców Franciszkanów i całą wspólnotę Kościoła w Krakowie. Z serca wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Castel Gandolfo, 12 września 1998 r.

JAN PAWEŁ II, PAPIEŻ

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1998, nr 11 (207) s. 61