1981.10.08 – Rzym – Jan Paweł II, Gigantyczna postać Świętej Teresy. Przemówienie do pielgrzymki z Avili

Redakcja
 
Jan Paweł II

GIGANTYCZNA POSTAĆ ŚWIĘTEJ TERESY. PRZEMÓWIENIE DO PIELGRZYMKI Z AVILI

Rzym, 8 października 1981 r.

 

Drogi bracie w biskupstwie, panie burmistrzu, radni i mieszkańcy Avili, rodacy świętej Teresy od Jezusa.

Odczuwam głęboką radość, że mogę przyjąć dzisiaj waszą tak liczną grupę, za pośrednictwem której w sposób duchowy spotykam się z wszystkimi mieszkańcami Avili, miasta, które miało szczęście być kolebką jednej z największych postaci w dziejach Kościoła. Spotkanie nasze odbywa się w ramach Jubileuszu Czterechsetlecia śmierci św. Teresy Jezusa, który wkrótce zostanie otwarty w Alba de Tormes i w Avili – dwóch miastach ściśle złączonych z wielką Reformatorką Karmelu: jedno było miejscem jej urodzin, w drugim przechowywane jej doczesne szczątki.

Dziękuję wam za te odwiedziny, które w pewien sposób są pierwszym etapem uroczystości jubileuszowych z udziałem papieża. Znane wydarzenia przeszkodziły mi być z wami w najbliższych dniach, mam jednak nadzieję, że Opatrzność w niedalekiej przyszłości pozwoli mi to uczynić. Tymczasem mój legat specjalny, kardynał Ballestrero, będzie m reprezentował na uroczystościach inauguracyjnych Jubileuszu czterechsetlecia, tak starannie przygotowanych przez hierarchię kościelną.

Trzeba, by bogate dziedzictwa pozostawione przez Teresę od Jezusa zostało dogłębnie przemyślane i by skutecznie wpłynęło na odnowienie życia wewnętrznego narodu, a przez to na odrodzenie całego życia kościelnego w jego różnorakich przejawach.

Gigantyczna postać Wielkiej Teresy, nie tylko w skali lokalnej czy narodowej, ale w skali powszechnej, powinna być silną zachętą w tym kierunku. Do tego zachęca samo imię: Teresa od Jezusa, które ona sobie wybrała jako własną podobiznę, które zna historia ostatnich czterech wieków na polu kościelnym, kulturalnym, pobożności, teologii życia wewnętrznego i sztuki. Dlatego tak chętnie oddaję hołd tej Świętej, z którą – podobnie jak ze św. Janem od Krzyża – czuję się w szczególny sposób związany i którą słusznie mój poprzednik Paweł VI, w uznaniu jej niezwykłych zasług i roli w Kościele, jako pierwszą kobietę ogłosił doktorem Kościoła. Pochodzić z tego samego miasta i być rodakiem Teresy od Jezusa to nie tylko powód do chwały, ale to również zobowiązanie do czerpania natchnienia z jej nauki i przykładu, by będąc wiernymi jej skierowanemu do wszystkich posłaniu, stawać się coraz lepszymi obywatelami synami Kościoła. Zapewniając was o mojej częstej pamięci w modlitwie, by ten Jubileusz Czterechsetlecia przyniósł pożądane owoce duchowe, udzielam wam i wszystkim mieszkańcom Avili największą życzliwością Apostolskiego Błogosławieństwa.

 


L’Osservatore Romano, 9 X 1981.

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda