1987.01.04 – Rzym – Jan Paweł II, Papieskie słowo na spotkaniu ze Zmartwychwstańcami z okazji150-lecia Zgromadzenia

Redakcja
 
Jan Paweł II

PAPIESKIE SŁOWO NA SPOTKANIU ZE ZMARTWYCHSTAŃCAMI Z OKAZJI
150-LECIA ZGROMADZENIA 

Rzym, 4 stycznia 1987 r.

 

Wręczyliście mi tutaj historię waszego zgromadzenia Zmartwychwstańców, żebym sobie przeczytał po angielsku. Muszę powiedzieć wam, że jeżeli są jakieś zgromadzenia, których historię mniej więcej znam, to wśród nich na pewno są Zmartwychwstańcy, ponieważ wasza historia jest tak głęboko wpisana w historię Polski, w historię chrześcijaństwa polskiego.

Prawda o zmartwychwstaniu, która jest największą prawdą naszej wiary chrześcijańskiej, była w XIX wieku, po upadku naszej Ojczyzny, wielkim światłem dla całego narodu. I do tej prawdy sięgnęli też wasi założyciele, jako do prawdy wiary, zachowując jej charakter inspiracji równocześnie dla rodaków, dla społeczeństwa ówczesnego. Ta prawda nie jest jednak tylko własnością narodu polskiego, chociaż w naszych dziejach odegrała ogromną rolę jako inspiracja w okresie upadku, po śmierci krzyżowej, po naszej golgocie. Jest to równocześnie prawda wiary chrześcijańskiej o znaczeniu uniwersalnym i tu chciałbym powiedzieć, że wasi założyciele działali w duchu proroczym, jak gdyby przewidywali Vaticanum II z jego całą koncentracją na Mysterium Paschale, to znaczy właśnie na Tajemnicy Zmartwychwstania, oczywiście na całym Mysterium Paschale: od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli. I w ten sposób idea przewodnia a zarazem charyzma; waszego Zgromadzenia dzięki Soborowi w tym stuleciu odnowił się i uaktualnił, tak jak to zresztą wyraził ojciec Generał.

Naszym zadaniem jest pracować dzisiaj nad zmartwychwstaniem, duchowym zmartwychwstaniem społeczeństwa i różnych społeczeństw, gdziekolwiek jesteśmy. Bo społeczeństwom na różne sposoby grozi śmierć, duchowa śmierć. Siłą, która zdolna jest przezwyciężać śmierć różnych społeczeństw, jest zawsze, wszędzie i tylko Tajemnica Paschalna, tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa. Więc życzę wam, abyście wszędzie: w Polsce, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i gdziekolwiek jesteście, i gdziekolwiek posługujecie, również i w Bułgarii, gdzie rozpoczęła się w tamtym stuleciu szczególna misja Zmartwychwstańców, tą prawdą paschalną, prawdą o Zmartwychwstaniu Chrystusa mocni, mogli dźwigać środowiska i społeczeństwa z każdego duchowego upadku, każdej śmierci. Tego wam życzę na 150-lecie waszego Zgromadzenia.

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1987, nr 1 (86) s.


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda