Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Przemówienia i homilieJan Paweł II - Przemówienia i homilie - Przemówienia i homilie poświęcone życiu konsekrowanemu 1992.02.22 – Dakar – Przemówienie w Instytucie „Pouponnière” Franciszkanek Misjonarek Maryi

1992.02.22 – Dakar – Przemówienie w Instytucie „Pouponnière” Franciszkanek Misjonarek Maryi

Redakcja

Dakar (Senegal) – sobota, 22 lutego 1992 r.

 

Drogie Siostry i Pielęgniarki,
Członkowie Instytutu Pouponnière oraz Centrum Promocji Kobiet,

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, którzy pracujecie w tych miejscach, w służbie życia, w jednej z jego najpiękniejszych form: przyjmowaniu noworodków i towarzyszeniu im.

Pouponnière, ośrodek Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, jest odpowiedzią na różne wezwania, które napływały ze strony rodzin lub instytucji świeckich w Senegalu. Jest wyrazem szacunku, jakim obdarzany jest człowiek od pierwszych etapów jego istnienia. Świadczy o prawdziwej trosce o wzajemną pomoc, która przynosi zaszczyt Senegalczykom! Niech Pan, który tak bardzo kochał dzieci, strzeże tego domu i błogosławi zakonnicom oraz ludziom, którzy robią dla nich wszystko, co w ich mocy!

Proszę również Pana, aby udzielił swoich dobrodziejstw i łask wszystkim osobom przygotowującym się do życia rodzinnego. Niech uświadomią sobie swoją godność pod opieką Maryi, przygotują się do pełnienia funkcji żony i matki oraz starają się w pełni spełniać jako kobiety. Mężczyzna i kobieta, ze swoimi szczególnymi cechami, razem wyrażają całość istoty ludzkiej: niech młode dziewczęta z tego ośrodka zostaną nauczone kobiecości we wszystkim, co robią, dla lepszej jakości życia społecznego i dla postępu w nowej Afryce!

Na koniec chciałbym skorzystać z okazji tej wizyty, aby zaapelować o podjęcie działań na rzecz lepszego zapobiegania śmiertelnym wypadkom, których ofiarami padają kobiety podczas ciąży i porodu. Mam nadzieję, że przychodnie i oddziały położnicze będą się rozwijać w Afryce i krajach Trzeciego Świata, aby zajmować się problemami zdrowotnymi kobiet i udzielać informacji małżeństwom, w szczególności w odniesieniu do stosowania leków o wciąż mało znanych długoterminowych skutkach. Kościół musi działać na rzecz ochrony życia tych, którzy dają nowe życie.

Z całego serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa wam wszystkim oraz dzieciom wam powierzonym.

Tłumaczenie OKM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda