1997.10.19 – Rzym – Jan Paweł II, Św. Teresa z Lisieux – patronka Misji. Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

Redakcja

 

Jan Paweł II

ŚW. TERESA Z LISIEUX – PATRONKA MISJI.
ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ «ANIOŁ PAŃSKI»

Rzym, 19 października 1997 r.

 

Obchodząc dziś Światowy Dzień Misyjny, kierujemy spojrzenie przede wszystkim ku św. Teresie od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, którą w tym właśnie dniu ogłosiłem z radością Doktorem Kościoła powszechnego. Jest ona wzorem zaangażowania misyjnego i Patronką Misji, chociaż nie opuściła nigdy klauzury klasztoru w Lisieux.

Można by powiedzieć, że Teresa naśladowała szczególny sposób misyjnego oddziaływania Maryi, która swoją modlitewną obecnością i doskonałą miłością ożywiała pierwszą wspólnotę apostolską, aby dzięki mocy wzbudzonej przez Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy głosiła Ewangelię aż po najdalsze krańce ziemi.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus była od dzieciństwa głęboko związana z Maryją. Patrząc na oblicze figury, stojącej w jej pokoju, kontemplowała «uśmiech Maryi» i z tym niezapomnianym doświadczeniem łączyła swoje cudowne uzdrowienie w wieku dziesięciu lat (por. Ms A, 30r). «Matka Boża Uśmiechu» będzie też stała przy jej łóżku w infirmerii, gdzie Święta zakończy swoje krótkie życie wycieńczona chorobą.

Duch dziecięcego zawierzenia Maryi, który przenikał całe życie małej Teresy, zostaje dziś ukazany wszystkim jako przykład do naśladowania.

Niech św. Teresa od Dzieciątka Jezus pomoże nam kochać i naśladować Najświętszą Pannę, Matkę i Królową Wszystkich Świętych.

Pozdrawiam pielgrzymów włoskich, przybyłych, aby wziąć udział w tej uroczystej liturgii. Szczególnie serdeczne pozdrowienie pragnę skierować do wykładowców i studentów rzymskich uniwersytetów kościelnych z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Moi drodzy, «lekcja», jakiej mała Teresa udziela chrześcijańskiemu ludowi, ma szczególne znaczenie dla was: jest bowiem konieczne, aby ci, którzy są powołani do kontemplacji i przekazywania prawd wiary, rozwijali w sobie ową głęboką zażyłość z Bogiem, typową dla «maluczkich» i «pokornych». Dobrze zapamiętajcie sobie tę naukę!

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów mówiących po francusku, zwłaszcza z regionu Lisieux, gdzie żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Jej postać duchowa i jej przesłanie stały się inspiracją dla licznych zgromadzeń zakonnych pragnących głosić Ewangelię, zwłaszcza dla Mission de France, założonej w 1941 r. przez kard. Suharda, która dała początek licznym inicjatywom misyjnym, zwłaszcza wśród ubogich i w środowisku naukowym. Oby nowy Doktor Kościoła stał się dla wszystkich wzorem życia duchowego i apostolskiej odwagi.

Witam pielgrzymów mówiących po angielsku, którzy przybyli tu, by oddać cześć św. Teresie, Patronce Misji i nowemu Doktorowi Kościoła. Powierzam wam przykład jej życia, poświęconego miłości Boga, którą Teresa wyrażała przez modlitwę kontemplacyjną, życie we wspólnocie i troskę o szerzenie Ewangelii aż po krańce ziemi. Niech za wstawiennictwem św. Teresy Bóg udzieli wam i waszym rodzinom wszelkich łask i błogosławieństwa.

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów mówiących po hiszpańsku, uczestniczących w tej liturgii, podczas której św. Teresa od Dzieciątka Jezus została ogłoszona Doktorem Kościoła. Niech Maryja Panna, nasza Matka, pomaga nam czuć się ukochanymi dziećmi Boga i stawać przed Nim z prostotą i ufnością, jakich nauczyła nas swoim duchowym życiem Teresa, nowy Doktor Kościoła. Wszystkich was z serca błogosławię.

Na koniec serdeczne pozdrowienie dla wszystkich karmelitanek i karmelitów, tutaj obecnych i na całym świecie.

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1997 nr 12 (198) s. 3


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda