Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Przemówienia i homilieJan Paweł II - Przemówienia i homilie - Przemówienia i homilie poświęcone życiu konsekrowanemu 2004.02.09 – Rzym – Jan Paweł II, Powrócić do korzeni, aby odnowić życie zakonne. Przemówienie do uczestniczek IX Kapituły Generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy

2004.02.09 – Rzym – Jan Paweł II, Powrócić do korzeni, aby odnowić życie zakonne. Przemówienie do uczestniczek IX Kapituły Generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy

Redakcja

 

Jan Paweł II

POWRÓCIĆ DO KORZENI, ABY ODNOWIĆ ŻYCIE ZAKONNE.
PRZEMÓWIENIE DO UCZESTNICZEK IX KAPITUŁY GENERALNEJ ZAKONU NAJŚWIĘTSZEGO ZBAWICIELA ŚW. BRYGIDY

Rzym, 9 lutego 2004 r.
  

Drogie Siostry!

1. Wasza dzisiejsza wizyta sprawia mi wielką radość. Chętnie spotykam się z wami na zakończenie IX Kapituły Generalnej waszego Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy. Razem z wami duchowo zgromadziły się tutaj wokół Następcy Piotra wasze współsiostry, które pracują w różnych krajach świata. Wszystkim i każdej z osobna przesyłam najgorętsze pozdrowienia.

W szczególności pozdrawiam serdecznie przełożoną zakonu — matkę generalną Teklę Famiglietti, która będzie pełnić tę funkcję przez następnych sześć lat. Dziękując za uczucia wyrażone w skierowanych do mnie słowach, życzę jej, jak również nowej radzie generalnej owocnej pracy w służbie zasłużonej rodziny brygidek, która w tych latach rozrosła się i wzbogaciła o nowe dzieła i formy działalności. Za ten napawający otuchą rozwój działalności apostolskiej i obiecujący rozkwit powołań razem z wami dziękuję Bogu.

2. «Powrócić do korzeni… aby odnowić życie zakonne» — to temat waszych rozważań podczas zgromadzenia kapitulnego. W klimacie ciszy i modlitwy wsłuchiwałyście się w głos Ducha Świętego, by rozeznać priorytetowe zadania waszego zgromadzenia w naszych czasach. Każda autentyczna odnowa wymaga mądrego powracania do pierwotnego ducha, tak aby charyzmat założycielski mógł wyrażać się w wyborach apostolskich odpowiadających wymogom czasów. Dlatego wierne specyficznemu powołaniu do życia monastycznego, które wyróżnia rodzinę brygidek, zadbałyście o to, by potwierdzić konieczność absolutnego prymatu Boga w życiu każdej z was i waszych wspólnot. Jesteście powołane przede wszystkim, aby «specjalizować się» w życiu duchowym, stawać się duszami płonącymi ogniem miłości Bożej, kontemplatywnymi i nieustannie oddanymi modlitwie.

3. Tylko wówczas, jeżeli będziecie «specjalistkami ducha», tak jak św. Brygida, zdołacie wiernie realizować w tych naszych czasach charyzmat ewangelicznego radykalizmu i jedności, jaki przekazała wam bł. Elżbieta Hesselblad. Dzięki klimatowi gościnności i życzliwości, jaki panuje w waszych domach, będziecie mogły dawać świadectwo miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka i dążeniu do jedności, zgodnie z poleceniem, jakie Chrystus pozostawił swoim uczniom.

W Liście apostolskim Novo millennio ineunte napisałem, że wielkim wyzwaniem trzeciego tysiąclecia jest «czynić Kościół domem i szkołą komunii», i że w związku z tym trzeba «krzewić duchowość komunii» (por. 43). Proszę was, drogie siostry, abyście na każdym miejscu niestrudzenie budowały «wielki ekumenizm świętości». Wasza działalność ekumeniczna jest szczególnie ceniona, ponieważ obejmuje ona narody Europy Północnej, gdzie katolicy stanowią mniejszość i rozwijanie dialogu z braćmi z innych wyznań chrześcijańskich jest tak ważne.

Niech Najświętsza Maryja Dziewica, Matka Chrystusa i Kościoła, czuwa nad waszym zgromadzeniem, i niech orędują za wami św. Brygida i bł. Elżbieta Hesselblad. Ja towarzyszę wam poprzez codzienne wspomnienie przed Panem i z serca błogosławię wam oraz wszystkim waszym wspólnotom.


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda