Abp Maurice Couture RSV, Kobiety konsekrowane

Redakcja

 

Abp Maurice Couture RSV
Metropolita Quebecu (Kanada) 

KOBIETY KONSEKROWANE. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU 

Rzym, XI Kongregacja Synodu, 10 października 1994 r. 

 

Od czasów apostoła Pawła (por. Ga 3, 28) zasadnicza równość ochrzczonych stanowi element oficjalnego nauczania Kościoła (KPK 208; Lumen gentium, 32; Katechizm Kościoła Katolickiego 225, 791, 872, 1934).

Jednakże zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie wprowadzenie w życie tej równości natrafia na przeszkody.

Skoro ludzie mają prawo oczekiwać od Kościoła, by postępował zgodnie z tym, co głosi, trzeba zadać pytanie, czy obecne struktury Kościoła przyznają należne miejsce kobietom konsekrowanym.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach poczyniono pewne kroki w tym kierunku. Można tu wymienić czynną obecność znacznej liczby kobiet na tym Synodzie, usunięcie z Kodeksu Prawa Kanonicznego, w jego nowej wersji z 1983 r., pewnych przepisów, które budziły sprzeciw kobiet, ich większy udział w kształtowaniu własnego życia zakonnego, pewną obecność kobiet w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także na liczących się stanowiskach w strukturach Kościołów lokalnych.

Niemniej trzeba jeszcze podjąć pewne działania, aby usunąć — zarówno ze struktur naszego Kościoła, jak i z języka kościelnego — przejawy nierównego traktowania mężczyzn i kobiet w życiu zakonnym.

Biskupi kanadyjscy wyrażają szczególne poparcie dla stanowiska Międzynarodowej Unii Wyższych Przełożonych, która oczekuje, że obecny Synod wyda zalecenie, aby wykwalifikowane kobiety mogły brać udział w procesie refleksji i podejmowania decyzji na szczeblu diecezji oraz w Kurii Rzymskiej.

Konferencja Episkopatu Kanady zdecydowanie popiera też zalecenie zawarte w n. 88 Instrumentum laboris, to mianowicie, które dotyczy włączenia w życie Kościoła członkiń żeńskich instytutów życia konsekrowanego, zgodnie z nowymi wskazaniami Magisterium, w perspektywie charyzmatycznej i urzędowej (Christifideles laici, 49-50).

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 32-33


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda