Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IISynod Biskupów o życiu konsekrowanym (1994 r.)Wypowiedzi Ojców Synodalnych Abp Tadeusz Gocłowski CM, Wobec nowego wyzwania

Abp Tadeusz Gocłowski CM, Wobec nowego wyzwania

Redakcja
 
Abp Tadeusz Gocłowski CM
Metropolita gdański (Polska)  

WOBEC NOWEGO WYZWANIA. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU

 Rzym, X Kongregacja Synodu, 8 października 1994 r.

 

Z natchnienia Ducha Świętego patrzymy na życie konsekrowane, rozpoznając jego zadanie w Kościele i świecie. Być na świecie, a nie być ze świata. Wydaje się, że życie konsekrowane staje dziś przed wielkim wyzwaniem zsekularyzowanego świata. Wpisuje się ono w samą istotę Kościoła.

Nie byłbym skłonny zajmować się statystykami, ale nie można zamykać oczu na powolne znikanie życia zakonnego z wielu Kościołów lokalnych. Najpierw zanikają jego przejawy zewnętrzne: opuszcza się klasztory, by być wśród ludzi, wśród nich mieszkać. Takie próby były. Czy oznacza to, że życie zakonne już nie jest czytelnym znakiem wartości, za którymi tęskni człowiek?

W okresie komunistycznego zniewolenia, gdy usiłowano administracyjnie zniszczyć zakony, zwłaszcza żeńskie, Kościół, Konferencja Episkopatu ustanowiła specjalne struktury chroniące zakony. Wiedzieliśmy, że uderzając w te instytuty totalitarny system uderza w życie Kościoła i jego świętość. W okresie sprawowania pasterskiej posługi kard. Stefan Wyszyński otoczył szczególną opieką zakony. Dziś nie ma administracyjnego czy ideowego nacisku. Dziś trzeba się bronić przed sekularyzmem.

Obecność życia konsekrowanego w świecie, w duchu własnego charyzmatu napotyka na jeszcze inne trudności: nie mogąc wykonywać w państwie komunistycznym zadań zgodnych z celem instytutu, członkowie zgromadzeń pracowali w duszpasterstwie parafialnym. Obecnie wracają do swych istotnych zadań, co stanowi problem dla duszpasterzy parafialnych i biskupów. Biskup jednak, zgodnie z dokumentem Mutuae relationes, jest ojcem życia konsekrowanego w swym Kościele lokalnym i musi uwzględniać charyzmat instytutu.

Dwa fenomeny naszych czasów: ateistyczny komunizm i laicki sekularyzm skierowały swe ostrze przeciwko zakonom. Z pierwszego zakony wyszły obronną ręką. Jak sobie poradzimy z tym drugim zagrożeniem?

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 31


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda