Bp Phiiippe Nkiere Kena CICM, W walce o ludzką godność

Redakcja
 
Bp Phiiippe Nkiere Kena CICM
Ordynariusz Bondo (Zair) 

W WALCE O LUDZKĄ GODNOŚĆ. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU

Rzym, XV Kongregacja Synodu, 12 października 1994 r.

 

Mężczyźni, kobiety i ubogie narody Afryki, podobnie jak innych części świata, nie mogą być uważani za ludzi i narody «drugiej kategorii». Wszyscy należymy do jednej i tej samej ludzkości, w którą wcielił się Syn Boży, przyjmując nasze ograniczenia. Afrykańskie przysłowie mówi, że «nawet kogut, który głośno pieje, narodził się z małego jajka».

Walka o prawdziwą, fundamentalną ludzką godność wszystkich w imię Jezusa Chrystusa, «pierwszego spośród umarłych», jest wielkim wyzwaniem dla osób konsekrowanych w Afryce.

Samo istnienie ludzi i narodów zepchniętych na margines jest oskarżeniem współczesnego systemu ekonomicznego i polityki, w której pieniądz i wydajność są otoczone bałwochwalczym kultem i uważane za ważniejsze od człowieka. Wobec tej rzeczywistości osoby konsekrowane nie mogą milczeć. Muszą nadal otwarcie ją piętnować.

Przyznanie pierwszoplanowego miejsca odrzuconym przewraca ustalony porządek świata i sprowadza prześladowania na tych, którzy dokonują takiego wyboru. Dlatego konsekrowani mogą przebyć drogę wiodącą do ubogich tylko dzięki mocy Ducha Jezusa Chrystusa.

Odrzuceni pokazują światu, że jest możliwa nowa droga braterskiego współżycia. Ta droga prowadzi przez nich, bo oni są żywym obliczem Ukrzyżowanego.

Stając się w Nim, Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym, braćmi i siostrami ubogich przez rzeczywistą solidarność i udział w ich życiu, konsekrowani mężczyźni i kobiety ukazują, że jesteśmy «już tam» — w braterskim świecie przyszłości. To oni są «strażnikami», którzy mówią nam, że po nocy dyskryminacji wstanie kiedyś nowy dzień i wszyscy zasiądą wokół jednego stołu. Wówczas objawi się w pełni oblicze Mesjasza.

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 38


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda