Kard. James Aloysius Hickey, Trzeba bronić życia

Redakcja
 
Kard. James Aloysius Hickey
Metropolita Waszyngtonu (USA)

TRZEBA BRONIĆ ŻYCIA. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU 

 Rzym, IX Kongregacja Synodu, 7 października 1994 r.

 

Współczesny Kościół musi zwrócić się do wszystkich osób konsekrowanych z naglącą prośbą, by podjęły nowe działania apostolskie zmierzające do obrony i otoczenia opieką każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

We współczesnym świecie stopniowo zanika szacunek dla życia ludzkiego: rozwiązłość płciowa jest często akceptowana; popiera się antykoncepcję i sterylizację; coraz powszechniejsza jest w świecie aborcja na żądanie; w wielu krajach rozwiniętych pojawiło się widmo «śmierci wspomaganej» przez lekarzy. Jak mogliśmy się przekonać podczas obrad konferencji ONZ w Kairze, potężne grupy interesu pragną narzucić powszechną akceptację dla aktywności seksualnej młodzieży i stosowania przez nią antykoncepcji, a nawet próbują pozbawić rodziców prawa do przeciwdziałania.

Cieszymy się z tego, że wielu zakonników i liczne osoby konsekrowane podjęły aktywną działalność w ruchu obrony życia, jednakże wiele zgromadzeń zakonnych nie włączyło się zbiorowo do tego dzieła. Na przykład wiele zgromadzeń, które otwarcie wypowiadają się w sprawach «sprawiedliwości i pokoju», nie deklaruje wyraźnie, czy «sprawiedliwość» zaczyna się w momencie poczęcia, czy dopiero przy urodzeniu. Niektóre osoby konsekrowane opowiadają się też za «prawem do wyboru», sprzeciwiając się tym samym nauczaniu moralnemu Kościoła i budzą zgorszenie wśród Ludu Bożego. Kościół musi tę sytuację zmienić.

Dokument roboczy często wspomina o «nowej ewangelizacji». Musimy pamiętać, że w swoim liście z 1991 r. na temat obrony życia Ojciec Święty pisał do wszystkich biskupów: «Nowa ewangelizacja (…) nie może pominąć głoszenia niepodważalnego prawa do życia, którym każdy człowiek jest obdarzony od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci». Wspólne i zgodne działanie w tej zasadniczej dziedzinie nowej ewangelizacji jest obowiązkiem wszystkich, którzy otrzymali powołanie do życia konsekrowanego.

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 30


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda