Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IISynod Biskupów o życiu konsekrowanym (1994 r.)Wypowiedzi Ojców Synodalnych Kard. James Aloysius Hickey, Trzeba bronić życia

Kard. James Aloysius Hickey, Trzeba bronić życia

Redakcja
 
Kard. James Aloysius Hickey
Metropolita Waszyngtonu (USA)

TRZEBA BRONIĆ ŻYCIA. WYPOWIEDŹ W TRAKCIE SYNODU 

 Rzym, IX Kongregacja Synodu, 7 października 1994 r.

 

Współczesny Kościół musi zwrócić się do wszystkich osób konsekrowanych z naglącą prośbą, by podjęły nowe działania apostolskie zmierzające do obrony i otoczenia opieką każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

We współczesnym świecie stopniowo zanika szacunek dla życia ludzkiego: rozwiązłość płciowa jest często akceptowana; popiera się antykoncepcję i sterylizację; coraz powszechniejsza jest w świecie aborcja na żądanie; w wielu krajach rozwiniętych pojawiło się widmo «śmierci wspomaganej» przez lekarzy. Jak mogliśmy się przekonać podczas obrad konferencji ONZ w Kairze, potężne grupy interesu pragną narzucić powszechną akceptację dla aktywności seksualnej młodzieży i stosowania przez nią antykoncepcji, a nawet próbują pozbawić rodziców prawa do przeciwdziałania.

Cieszymy się z tego, że wielu zakonników i liczne osoby konsekrowane podjęły aktywną działalność w ruchu obrony życia, jednakże wiele zgromadzeń zakonnych nie włączyło się zbiorowo do tego dzieła. Na przykład wiele zgromadzeń, które otwarcie wypowiadają się w sprawach «sprawiedliwości i pokoju», nie deklaruje wyraźnie, czy «sprawiedliwość» zaczyna się w momencie poczęcia, czy dopiero przy urodzeniu. Niektóre osoby konsekrowane opowiadają się też za «prawem do wyboru», sprzeciwiając się tym samym nauczaniu moralnemu Kościoła i budzą zgorszenie wśród Ludu Bożego. Kościół musi tę sytuację zmienić.

Dokument roboczy często wspomina o «nowej ewangelizacji». Musimy pamiętać, że w swoim liście z 1991 r. na temat obrony życia Ojciec Święty pisał do wszystkich biskupów: «Nowa ewangelizacja (…) nie może pominąć głoszenia niepodważalnego prawa do życia, którym każdy człowiek jest obdarzony od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci». Wspólne i zgodne działanie w tej zasadniczej dziedzinie nowej ewangelizacji jest obowiązkiem wszystkich, którzy otrzymali powołanie do życia konsekrowanego.

L’Osservatore Romano, wydanie polskie, 1995, nr 1 (169) s. 30


 

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda