Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan XXIII 1961.01.25 – Rzym – List do o. Clemente di Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów

1961.01.25 – Rzym – List do o. Clemente di Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów

Redakcja
 
Jan XXIII

LIST DO O. CLEMENTE DI MILWAUKEE, MINISTRA GENERALNEGO BRACI MNIEJSZYCH KAPUCYNÓW

Rzym, 25 stycznia 1962 r.

 

Do kochanego Syna Klemensa z Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów.

Z prawdziwą satysfakcją duchową przyjęliśmy pełen oddania i woniejący franciszkańską prostotą list, w którym Czcigodny Ojciec, wyrażając uczucia oddania i miłości całego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, zechciał przywołać na pamięć charakterystyczną misjonarską uwagę, czerpiąc inspirację z dopiero co minionych czterdziestu lat od początku Naszej pokornej służby Stolicy Apostolskiej w Świętej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w Rzymie.

Jesteśmy Ojcu wdzięczni za tę niezwykłej delikatności myśl. Przemyśliwując to teraz w oddali od Naszej rodzinnej diecezji, czujemy w sercu słodkość wypełnionego obowiązku. W rzeczywistości, jak powiedzieliśmy na Konsystorzu Publicznym niniejszego 19 stycznia: „Pan nałożył na Nas obowiązek wezwaniem Ojca Świętego Benedykta XV i towarzyszył po wszystkich drogach zgodnie z przykazaniem apostolskim: «Euntes in munduru universum praedicate Evangelium omni creaturae / Idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu» (zob. L’Osservatore Romano, 20 stycznia 1961).

To światło widzimy także odbite w organizowaniu pracy misjonarskiej, którą wasz Zakon pełni ze wspaniałomyślnością i poświęceniem dla budowania Królestwa Bożego, gdziekolwiek wiara i miłość synów św. Franciszka popchnie ich na poszukiwanie dusz.

Jest więc czymś naturalnym, że to dzieło dobrze i rozsądnie prowadzone zwraca uwagę wiernych chrześcijan.

Prosząc dla całego Zakonu Kapucynów, a specjalnie dla misjonarzy kapłanów i braci profesów, o szczególną łaskawość Pana, dla dodania otuchy w przezwyciężaniu przeciwności w spełnianiu posługi oraz dla zachęcenia do coraz większego oddania, z serca udzielamy Tobie, ukochany Synu, oraz wszystkim Twoim Współbraciom, Naszego hojnego i łaskawego Błogosławieństwa Apostolskiego.

Z Apostolskiego Pałacu Watykańskiego, dnia 25 stycznia 1961 roku, trzeciego Naszego Pontyfikatu.

Jan XXIII, papież

 


Analecta Ordinis Fratrum Minorom Cappuccinoram”, 77, styczeń-luty 1961, z. 1-2. Przekład z włoskiego Salezy B. Brzuszek OFM za: Lettera al Ministro Generale dei Padri Cappucini, w: A. Mosconi, La spritualita francescana di Papa Giovanni XXIII, s. 115-116.

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda