Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan XXIII 1961.01.25 – Rzym – List do o. Clemente di Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów

1961.01.25 – Rzym – List do o. Clemente di Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów

Redakcja

Do kochanego Syna Klemensa z Milwaukee, Ministra Generalnego Braci Mniejszych Kapucynów.

Z prawdziwą satysfakcją duchową przyjęliśmy pełen oddania i woniejący franciszkańską prostotą list, w którym Czcigodny Ojciec, wyrażając uczucia oddania i miłości całego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, zechciał przywołać na pamięć charakterystyczną misjonarską uwagę, czerpiąc inspirację z dopiero co minionych czterdziestu lat od początku Naszej pokornej służby Stolicy Apostolskiej w Świętej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary w Rzymie.

Jesteśmy Ojcu wdzięczni za tę niezwykłej delikatności myśl. Przemyśliwując to teraz w oddali od Naszej rodzinnej diecezji, czujemy w sercu słodkość wypełnionego obowiązku. W rzeczywistości, jak powiedzieliśmy na Konsystorzu Publicznym niniejszego 19 stycznia: „Pan nałożył na Nas obowiązek wezwaniem Ojca Świętego Benedykta XV i towarzyszył po wszystkich drogach zgodnie z przykazaniem apostolskim: «Euntes in munduru universum praedicate Evangelium omni creaturae / Idąc na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu» (zob. L’Osservatore Romano, 20 stycznia 1961).

To światło widzimy także odbite w organizowaniu pracy misjonarskiej, którą wasz Zakon pełni ze wspaniałomyślnością i poświęceniem dla budowania Królestwa Bożego, gdziekolwiek wiara i miłość synów św. Franciszka popchnie ich na poszukiwanie dusz.

Jest więc czymś naturalnym, że to dzieło dobrze i rozsądnie prowadzone zwraca uwagę wiernych chrześcijan.

Prosząc dla całego Zakonu Kapucynów, a specjalnie dla misjonarzy kapłanów i braci profesów, o szczególną łaskawość Pana, dla dodania otuchy w przezwyciężaniu przeciwności w spełnianiu posługi oraz dla zachęcenia do coraz większego oddania, z serca udzielamy Tobie, ukochany Synu, oraz wszystkim Twoim Współbraciom, Naszego hojnego i łaskawego Błogosławieństwa Apostolskiego.

Z Apostolskiego Pałacu Watykańskiego, dnia 25 stycznia 1961 roku, trzeciego Naszego Pontyfikatu. Jan XXIII, papież.

 


Analecta Ordinis Fratrum Minorom Cappuccinoram”, 77, styczeń-luty 1961, z. 1-2. Przekład z włoskiego Salezy B. Brzuszek OFM za: Lettera al Ministro Generale dei Padri Cappucini, w: A. Mosconi, La spritualita francescana di Papa Giovanni XXIII, s. 115-116.

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda