Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiEpiskopat Polski - BiskupiHomilie i przemówienia biskupów 2020.09.27 – Miejsce Piastowe – Abp Wojciech Polak, Słowo na 100-lecie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła

2020.09.27 – Miejsce Piastowe – Abp Wojciech Polak, Słowo na 100-lecie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła

Redakcja

 

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski

SŁOWO NA 100-LECIE ZGROMADZENIA ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA

Miejsce Piastowe, 27 września  2020 r.

 

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, czyli Michalici, rozpoczęło dziś świętowanie jubileuszowego roku 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia.

Biorąc udział w tym świętowaniu, pragnę najpierw wyrazić wdzięczność Bogu za ten jubileuszowy czas, który niewątpliwie staje się dla nas wszystkich okazją do tego, aby ogarnąć serdeczną pamięcią wszystkich, którzy od samych początków Zgromadzenia aż po dzień dzisiejszy, dają swym życiem i realizacją swego powołania wielkoduszną i tak hojną, a zarazem tak odważną odpowiedź Bogu i Kościołowi, podejmując charyzmat błogosławionego założyciela, ks. Bronisława Markiewicza.

W swym liście okólnym wydanym z okazji Jubileuszu Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, ks. Dariusz Wilk CSMA, wspomniał, że z ewangeliczną pokorą, ale też równocześnie ludzką dumą i szczerą radością patrzymy na dzisiejszą mapę realizacji ewangelicznej misji kolejnych pokoleń michalitów na przestrzeni całego wieku istnienia naszej wspólnoty zakonnej.

Nasza obecność na waszej inauguracji roku jubileuszowego jest potwierdzeniem tych słów. Są bowiem z nami przedstawiciele biskupów tych diecezji, w których swą posługę podejmują Michalici. Wspomniana mapa realizacji ewangelicznej misji w duchu Ojca Bronisława, jak wiemy, sięga dziś daleko poza Polskę i rozszerza się dosłownie na cały świat. Niemniej warto zwrócić uwagę, że tak naprawdę nie chodzi przecież tylko o jej geograficzny zasięg. Dużo ważniejszy jest bowiem ten duchowy szlak, zrodzony w sercu Założyciela Zgromadzenia i potwierdzony jego kanonicznym zatwierdzeniem przez metropolitę krakowskiego księcia Adama Kardynała Sapiehę. To on biegnie bowiem przez umysły i serca rzesz wychowanków michalickich szkół i domów dziecka, oratoriów i zakładów wychowawczych; przechodzi pośród ludzi młodych i ich rodzin oraz tak licznych parafialnych wspólnot, w których Michalici głoszą Dobrą Nowinę o zbawieniu; przenika wasze zaangażowanie w różnych dziełach Kościoła, także tych związanych z tak cenioną działalnością wydawniczą i multimedialną.

Wraz z wami więc, inaugurując dziś rok jubileuszowy, pragniemy jeszcze raz wyrazić Dobremu Bogu nasze wspólne dziękczynienie za dar charyzmatu i wierne trwanie w realizacji testamentu waszego Ojca Założyciela. Jednocześnie wszyscy upraszamy, przez wstawiennictwo świętego Michała Archanioła i bł. Ks. Bronisława Markiewicza, wszelkie potrzebne łaski, aby ten święty czas jubileuszu odnowił i umocnił was wszystkich, a także pozwolił na rozeznanie nowych horyzontów i nowych wyzwań, przed jakimi, ubogaceni stuletnimi dziejami i tak bogatą historią waszego Zgromadzenia, stajecie dziś, wciąż z wiarą wyznając: Quis ut Deus – któż jak Bóg!

Za: www.prymaspolski.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda