Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiEpiskopat Polski - BiskupiListy i przesłania biskupów 2000.01.03 – Zamość – Bp Mariusz Leszczyński, Odezwa do Członków Instytutów Życia Konsekrowanego w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w sprawie Jubileuszu Życia Konsekrowanego

2000.01.03 – Zamość – Bp Mariusz Leszczyński, Odezwa do Członków Instytutów Życia Konsekrowanego w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w sprawie Jubileuszu Życia Konsekrowanego

Redakcja

 

Bp Mariusz Leszczyński

ODEZWA DO CZŁONKÓW INSTYTUTÓW ŻYCIA KONSEKROWANEGO W DIECEZJI ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ W SPRAWIE JUBILEUSZU ŻYCIA KONSEKROWANEGO

Zamość, 03 stycznia 2000 r.

 

„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli” (Ef 1,3-5).

Drodzy Siostry i Bracia!

Ojciec Święty Jan Paweł II otworzył w wigilię Narodzenia Pańskiego 1999 roku Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w Rzymie, inaugurując tą ceremonią Wielki Jubileuszu Roku 2000. „Oto jest Brama Pana, przez Nią wejdąsprawiedliwi! Przez Chrystusa jedyną świętą bramę do Ojca, której obrazem są te Drzwi przez nas przekraczane wchodzimy w nowe tysiąclecie, zakotwiczone w Jego zbawczym Słowie. Rozpalone zostają na nowo lampy wiary” – powiedział Papież ( KAI, 25 XII 1999).

Obchody Wielkiego Jubileuszu w naszej Diecezji zostały zainaugurowane w Dzień Narodzenia Pańskiego, uroczystącelebrą w Katedrze w Zamościu i w Konkatedrze w Lubaczowie. W Nowy Rok weszliśmy z betlejemskim orędziem nadziei: „Na ziemi pokój ludziom, których Bóg miłuje” (Orędzie Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 I 2000, KAI 13 XII 1999). Dla całego Kościoła „Rok Święty – uczy Jan Paweł II – winien być (…) jednym nieprzerwanym hymnem uwielbienia Boga w Trójcy Jedynego” (IM 3). W tym duchu i Wy, drodzy Siostry i Bracia, którzy jesteście w Kościele żywą pamiątką życia i działania Jezusa” (FC, 22) przeżywajcie Wielki Jubileusz Zbawienia. Niech szczególnie uroczystym dla Was dniem uwielbienia Boga będzie Jubileusz Życia Konsekrowanego – 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, w Katedrze zamojskiej.

Aby dobrze przygotować do obchodów tego Jubileuszu, Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zaleca przeżycie triduum (nabożeństwo dziękczynne za dar powołania razem z Nieszporami z niedzieli – 30 stycznia, nabożeństwo pokutne – 31 stycznia i wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu – 1 lutego), podobnie jak to będzie miało miejsce w tym dniu w Rzymie, względnie inną modlitwę.

Na Jubileusz Życia Konsekrowanego do Katedry w Zamościu zapraszamy wszystkie osoby konsekrowane. Będziemy wraz z Symeonem i Anną kontemplować Dzieciątko Boże – Słowo, które stało się Ciałem i zostaje przyniesione do Świątyni i jest także gotowe zamieszkać w naszych sercach. Będziemy więc dziękować Bogu za ten Dar Wcielonego Słowa i za dar powołania. Będziemy się modlić o błogosławieństwo Boże dla Ojca Świętego, dla Kościoła i dla świata na trzecie tysiąclecie. Obchody Dnia Jubileuszowego rozpoczniemy o godz. 1000 adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 1030 będzie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana. Podczas uroczystości odbędzie się poświęcenie świec-gromnic, odnowienie ślubów zakonnych, a potem wspólne spotkanie.

Więc „Pospieszmy wszyscy (…) na przygotowane dla nas święto; przynieśmy z sobą to, co już nas jednoczy, a spojrzenie utkwione tylko w Chrystusie niech nam pomaga wzrastać w jedności, która jest owocem Ducha” (IM, 4).

Niech w Roku Wielkiego Jubileuszu towarzyszy Wam nieustannie błogosławieństwo Boga. Niech Was wspiera swoim wstawiennictwem Maryja, Matka Odkupiciela, abyście tak jak Ona potrafili ofiarować Ojcu swoje życie, odnowione przez wiarę, nadzieję i miłość.

Biskup Mariusz Leszczyński
Przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego

Za:  www.diecezja.zamojskolubaczowska.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda