Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiEpiskopat Polski - BiskupiListy i przesłania biskupów 2007.11.28 – Kraków – Kard. Stanisław Dziwisz, List z okazji 20-rocznicy ustanowienia św. Franciszka Patronem Ekologów

2007.11.28 – Kraków – Kard. Stanisław Dziwisz, List z okazji 20-rocznicy ustanowienia św. Franciszka Patronem Ekologów

Redakcja

 

Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski

LIST Z OKAZJI 20-ROCZNICY USTANOWIENIA ŚW. FRANCISZKA PATRONEM EKOLOGÓW

Kraków, 28 listopada 2007 r.

 

Pozdrawiam serdecznie i łączę się duchowo z Wami, którzy z okazji dwudziestej ósmej rocznicy ogłoszenia świętego Franciszka z Asyżu patronem ekologów zgromadziliście się w bazylice noszącej jego imię, aby wspólnie modlić się za cały świat stworzeń i za obrońców tego dzieła Boga Stwórcy.

W Liście Apostolskim „Inter sanctos” z 1979 r. Sługa Boży Papież Jan Paweł II zwrócił uwagę na sposób odnoszenia się świętego Franciszka do przyrody jako cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu. Świadomość bycia obdarowanym przez Boga napełnia człowieka wielką wdzięcznością za dar przyrody. Dlatego św. Franciszek wyśpiewał swoje dziękczynienie i uwielbienie Boga w poetyckiej modlitwie, zatytułowanej „Pochwała stworzeń”. Głębokie przekonanie, że dar przyrody pochodzi od samego Boga, każe człowiekowi szanować ten dar ze względu na szacunek dla Stwórcy. Przeświadczenie, że jest to dar dla całego rodzaju ludzkiego, zachęca nas do odpowiedzialnego korzystania z niego w duchu solidarności z innymi narodami żyjącymi dzisiaj na ziemi i z myślą o przyszłych pokoleniach.

Postawa proekologiczna, dziś i w przyszłości, musi wiązać się także ze świadomym kontrolowaniem własnej konsumpcji, z oszczędzaniem energii i surowców, aby nie zmarnotrawić otrzymanego od Boga bogactwa przyrody. Także i w tym św. Franciszek jest przykładem człowieka, który zobaczył Boga jako jedyne bogactwo mogące w pełni zaspokoić pragnienia osoby ludzkiej. On umiał dostrzec w każdym stworzeniu siostrę i brata, do których podchodził z przyjaznym i niemal rodzinnym nastawieniem, wolny od zachłanności i ducha bezwzględnej dominacji.

Przykład św. Franciszka, niebieskiego patrona ekologów, niech Wam przyświeca w pracy naukowej, dydaktycznej i wychowawczej oraz we wszelkich działaniach zmierzających do tego, aby obecność człowieka na tej ziemi nie była niszczycielska, lecz by była twórczą współpracą z Bogiem, Stworzycielem i miłośnikiem życia.

Na braterską posługę dla dobra ludzi i wszystkich stworzeń z serca Wam błogosławię.

Stanisław Kard. Dziwisz
Metropolita Krakowski

Za: www.swietostworzenia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda