Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiEpiskopat Polski - BiskupiListy i przesłania biskupów 2016.01.07 – Kielce – Bp Jan Piotrowski, Komunikat w związku z zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego

2016.01.07 – Kielce – Bp Jan Piotrowski, Komunikat w związku z zakończeniem Roku Życia Konsekrowanego

Redakcja

 

Bp Jan Piotrowski, Biskup Kielecki

KOMUNIKAT W ZWIĄZKU Z ZAKOŃCZENIEM ROKU ŻYCIA KONSEKROWANEGO 
I DZIĘKCZYNIENIEM ZA BEATYFIKACJĘ POLSKICH FRANCISZKANÓW, MISJONARZY MĘCZENNIKÓW

Kielce, 7 stycznia 2016 r.

 

Nr OA – 2/16                                                             

Drodzy Diecezjanie,

zwracam się do Was z dwoma zaproszeniami do uczestnictwa w ważnych wydarzeniach, jakie przeżywać będzie Kościół Kielecki w pierwszych miesiącach Roku Pańskiego 2016.           

Naprzód zapraszam na uroczyste zakończenie Roku Życia Konsekrowanego, do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w niedzielę, dnia 31 stycznia br., o godz. 11.00.           

W 2014 roku Papież Franciszek zaprosił Kościół do przeżywania Roku Życia Konsekrowanego. Różnorodność form życia konsekrowanego i jego charyzmatów ubogaca Kościół i jego posłannictwo w świecie. Papież widzi to jako owoc fantazji Ducha Świętego: „Fantazja Ducha Świętego zrodziła tak różne sposoby życia i działania, że nie możemy ich łatwo sklasyfikować lub umieścić w gotowych schematach”.

Chcemy więc Bogu złożyć dziękczynienie, za tak ubogacającą Kościół obecność Ducha Świętego, który rozlewa w sercach wierzących i osób konsekrowanych miłość Bożą, źródło dynamizmu życia, posługiwania i twórczej fantazji. Ta właśnie „fantazja miłości nie znała granici umiała otworzyć wiele dróg, aby wnieść tchnienie Ewangelii w kultury i w najróżniejsze dziedziny życia społecznego”.           

Drugie zaproszenie związane jest z dziękczynieniem Kościoła Kieleckiego za beatyfikację dwóch polskich franciszkanów, misjonarzy męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michał Tomaszka, którzy 9 sierpnia 1991 r. zginęli za wiarę w peruwiańskiej miejscowości Pariacoto, z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku. Są oni polskimi męczennikami misjonarzami. Posłani na peruwiańską ziemię „mówili językiem miłości. Ich przepowiadanie i zachowanie, ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości, ponieważ miłość zwycięża nienawiść i gasi zemstę. (…) Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały” – wyjaśniał w homilii z okazji ich beatyfikacji kard. A. Amato, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.           

Kościół Kielecki, jako zatroskana Matka posyłająca misjonarzy na krańce świata, pragnie więc złożyć dziękczynienie Bogu za beatyfikację tych polskich misjonarzy męczenników. Wspólnie z Ojcami Franciszkanami uczynimy to dnia 2 lutego br., w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w kościele Ojców Franciszkanów w Chęcinach o godz. 17.30.           

Te serdeczne zaproszenia do wspólnego dziękczynienia za życie konsekrowane i za beatyfikację polskich misjonarzy męczenników, kieruję do całego Kościoła Kieleckiego, do osób konsekrowanych, do kapłanów i świeckich. Niech to będzie wyraz naszej miłości do Kościoła i odpowiedzialności za niego.

Z serca Wam błogosławię

Bp Jan Piotrowski, Biskup Kielecki

Za: www.diecezja.kielce.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda