Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymEpiskopat PolskiPisma, przesłania i homilie bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego 1963.11.11 – Rzym – List do sióstr zakonnych w drugą rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Królową Zakonów

1963.11.11 – Rzym – List do sióstr zakonnych w drugą rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Królową Zakonów

Redakcja
 
Stefan Kardynał WyszyńskiPrymas Polski

LIST DO SIÓSTR ZAKONNYCH W DRUGĄ ROCZNICĘ OGŁOSZENIA MATKI BOŻEJ KRÓLOWĄ ZAKONÓW

Rzym, 11 listopada 1963 r.

 

Umiłowane Dzieci Królowej Zakonów, Drogie Siostry,

W dniu 11 listopada bieżącego roku przypada druga rocznica ogłoszenia Matki Bożej Królową Zakonów. Z radością wspominamy tę podniosłą chwilę, gdy klęcząc na stopniach ołtarza przed cudownym obliczem Panienki Jasnogórskiej – odczuwając potrzebę Jej macierzyńskiego serca – oddałem Was i Wasze rodziny zakonne Tej, która w swej łaskawości pozwoliła nazwać się Królową Zakonów.

Pamiętacie na pewno, drogie Siostry, jaka radość napełniała serca Wasze, gdy z ufnością i mocnym postanowieniem składałyście w pokornej modlitwie Wasze wotum – przyrzeczenie, w dłonie najlepszej Matki.

W ciągu tych dwóch lat doznałyście wielu dowodów opieki i miłości Jej macierzyńskiego serca. Największą z tych łask jest chyba ta, że Wasze rodziny zakonne, pod Jej opiekuńczym płaszczem, mogą nadal wiernie służyć Kościołowi i nieść mu pomoc modlitwą, że mogą wypraszać łaskę poznania wiary świętej dla dusz, które jej jeszcze nie doznały. To są wyraźne dowody Jej łaskawości, które okazuje Wam w każdym czasie i w każdym miejscu.

Drogie Siostry, jestem głęboko przekonany, że Matka i Królowa Wasza niezmiernie się cieszy owocami Waszej niestrudzonej pracy, Waszą ofiarnością, poświęceniem i oddaniem się Jej na ofiarę za Kościół święty. Okazujecie Jej na każdym kroku dowody bezinteresownej miłości. Ten wyraz Waszej gorącej miłości ujawnił się w dniu Jej nawiedzenia Waszych domów zakonnych, gdy radośnie otworzyłyście swe serca na powitanie. Wielką łaską tego nawiedzenia jest niewątpliwie Wasza wrażliwość na potrzeby Kościoła świętego, tak żywo ujawniona w “Czuwaniu soborowym z Maryją Jasnogórską”.

Obecnie oczekujemy czegoś więcej w “Soborowym Czynie Dobroci”, w którym ma okazać się wiara żyjąca z dobrych uczynków. Wtedy też okaże się doniosłość takich cnót, które przezwyciężają nieustannie siebie, swoje ludzkie usposobienie i nastroje, aby bez zastrzeżeń i zahamowań służyć Chrystusowi żyjącemu w Kościele oraz Jego dzieciom. Wiecie, jak bardzo tych cnót potrzebuje świat i cała rodzina ludzka, rodzina Boża.

Bądźcie dobrymi dziećmi Matki i Królowej, pocieszajcie Ją i sprawiajcie Jej zawsze radość przez gorliwą pracę nad uświęceniem swoich członków, przez sumienne wypełnianie powierzonych obowiązków, przez ofiarną służbę bliźnim, przez wierne zachowanie świętych ślubów zakonnych, przez wzajemną miłość rodzinną w każdym domu zakonnym.

Przy tej okazji, mając na uwadze Waszą modlitwę za Kościół święty, pragnę zachęcić Was, drogie Matki i Siostry, aby tę drugą rocznicę ogłoszenia Matki Bożej Królową Zakonów poprzedziło triduum. Uczyńcie to jak najlepiej, według Waszego uznania, jak Wam serce podyktuje.

Na wierność Matce Bożej, którą nazywamy Zwierciadłem Sprawiedliwości i Matką Pięknej Miłości, całym sercem w siódmym roku Wielkiej Nowenny Was błogosławię i oddaję pod opiekę Dziewicy Wspomożycielki – Maryi.

Archiwum KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda