Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymKonferencje Wyższych Przełożonych życia konsekrowanego w Polsce 1990.10.17 – Kraków – KWPZM. List Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich do współbraci z okazji świąt Bożego Narodzenia 1990 r.

1990.10.17 – Kraków – KWPZM. List Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich do współbraci z okazji świąt Bożego Narodzenia 1990 r.

Redakcja
 
Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

LIST WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH DO WSPÓŁBRACI Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 1990 R.

Kraków, 17 października 1990 r.

 

Umiłowani w Panu Współbracia,

Zbliżające się, jak co roku, Święta Narodzenia Jezusa Chrystusa, w niebiańskim blasku nocy Betlejemskiej przynoszą nam na nowo radość i nadzieję. Płyną one niezmiennie z tajemnicy Emmanuela – Boga, który jest z nami. On to przez swoje Wcielenie wziął na siebie nasze ludzkie biedy i otworzył wszystkim podwoje domu Ojca w Niebie. Tu zaś na ziemi łączy nas nieustannie w jedną rodzinę w Kościele swoim. Czyni to mocami łaski uświęcającej zbawiającej przez Ducha Miłości, który działa w każdym czasie, wzbudzając nieustannie w sercach ludzkich swoje dary i charyzmaty. Należą do nich w szczególny sposób charyzmaty życia ewangelicznego różnorodnych wspólnot zakonnych.

Tegoroczne przeżywanie tajemnicy Bożego Narodzenia w rodzinach zakonnych, opromienia i ubogaca głos Najwyższego Pasterza we „Wskazaniach dotyczących formacji zakonnej”. Mówią one między innymi:

Zakonnik jest „zjednoczony ze wszystkimi, ponieważ zjednoczony w Chrystusie. Zjednoczony z wszystkimi, ponieważ jego serce adoruje, składa dziękczynienie, wielbi, lęka się i cierpi razem z ludźmi sobie współczesnymi. Zjednoczony ze wszystkimi, ponieważ Bóg woła go tam, gdzie objawia człowiekowi swoje tajemnice …”.

Aby zaś mógł sprostać temu wezwaniu: „Należy zająć się przede wszystkim sprawą naturalnej i duchowej równowagi opartej na wyrzeczeniu, trwałej wierności, spokojnej i niepodlegającej zmianom wielkoduszności, autentycznej radości i miłości”.

W tym kształtowaniu w sobie nowego człowieka na wzór Słowa Wcielonego, jest zawsze z nami Matka Chrystusa: „Maryja jest obecna przy narodzinach i w procesie wychowania powołania zakonnego. Jest wewnętrznie związana z każdym wzrostem w Duchu Świętym … Dlatego klimat maryjny, podtrzymywany autentyczną teologią zapewni formacji zakonników autentyczność, solidność i radość …”.

Wypraszając u Boga obfitość łaski i wszelkich darów niebieskich, składamy najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne wszystkim Wspólnotom Zakonnym, Przełożonym i Współbraciom.

WYŻSI PRZEŁOŻENI ZAKONÓW I ZGROMADZEŃ MĘSKICH W POLSCE

Archiwum KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda