Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymKonferencje Wyższych Przełożonych życia konsekrowanego w Polsce 2008.01.24 – Warszawa – KWPZM, Oświadczenie Konsulty w związku z morderstwami dokonanymi na plebaniach w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku

2008.01.24 – Warszawa – KWPZM, Oświadczenie Konsulty w związku z morderstwami dokonanymi na plebaniach w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku

Redakcja

 

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

OŚWIADCZENIE KONSULTY W ZWIĄZKU Z MORDERSTWAMI DOKONANYMI
NA PLEBANIACH W LUBUSKIEM I NA DOLNYM ŚLĄSKU

Warszawa, 24 stycznia 2008 r.

 

W czwartek 24 stycznia 2008 r. w Warszawie obradowała Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Konsulta wydała oświadczenie w związku z brutalnymi morderstwami dokonanymi przez nieznanych sprawców w styczniu bieżącego roku na plebaniach w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku.

Oto treść oświadczenia:

Z wielkim bólem przyjęliśmy informacje o bestialskich morderstwach dokonanych na tle rabunkowym przez nieznanych sprawców w styczniu bieżącego roku na plebaniach w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku, na terenie diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. W piątek 11 stycznia po południu w miejscowości Ciosaniec, w gminie Sława dokonano zabójstwa 57-letniej kobiety pracującej jako gospodyni parafii. Dzień później, kilkadziesiąt kilometrów dalej w nocy z 12 na 13 stycznia w miejscowości Serby k. Głogowa bestialsko zamordowani zostali zakonnik- redemptorysta i gospodyni.

Morderstwa te każą publicznie stawiać pytania: do czego zdolny jest człowiek bez sumienia; człowiek wyzuty z poczucia przyzwoitości i zasad moralnych; człowiek, dla którego bogiem stał się pieniądz? Jednocześnie nie można zadać jeszcze jednego pytania. Kto go do takiego stanu doprowadził?

Jesteśmy przekonani, że wina leży po wielu stronach. Po stronie nielicznych kapłanów, którzy obnoszą się swoim bogactwem i utrwalają stereotyp kapłana-biznesmena. Po stronie niektórych mediów i partii politycznych, które opisując postawy i zachowania jednostek, wypaczają obraz całego stanu kapłańskiego. (A jest on na pewno krzywdzący, choćby w odniesieniu do przedstawicieli zakonów i zgromadzeń męskich, których członkowie składają ślub życia bez własności). Wina leży również po stronie rodziny i szkoły. Środowiska te w dzisiejszych czasach zbyt mało energii i czasu poświęcają moralnemu wychowaniu społeczeństwa, a często mniej lub bardziej świadomie, przy wsparciu różnych sił, walczą z nauczaniem Kościoła dotyczącym miłości bliźniego i hierarchii wartości w życiu człowieka.

Apelujemy do Wymiaru Sprawiedliwości o ujęcie sprawców bestialskich morderstw i ochronę uczciwych obywateli, z zapewnieniem im należnego bezpieczeństwa.

Apelujemy również do wszystkich ludzi dobrej woli o odważne wspieranie wszelkich przedsięwzięć Kościoła, służących dobru doczesnemu i wiecznemu drugiego człowieka i prosimy o nie popieranie środowisk, walczących z Kościołem i jego pasterzami.

Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
o. Kazimierz Malinowski OFMConv

Archiwum KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda