Home DokumentyPolskie dokumenty o życiu konsekrowanymKonferencje Wyższych Przełożonych życia konsekrowanego w Polsce 2010.04.09 – Warszawa – List przewodniczących konferencji S. Danuty Wróbel SNMP, M. Weroniki Sowulewskiej OSBCam i ks. Tomasza Sielickiego SChr z wyrazami solidarności z papieżem Benedyktem XVI

2010.04.09 – Warszawa – List przewodniczących konferencji S. Danuty Wróbel SNMP, M. Weroniki Sowulewskiej OSBCam i ks. Tomasza Sielickiego SChr z wyrazami solidarności z papieżem Benedyktem XVI

Redakcja

Umiłowany Ojcze Święty,

Osoby konsekrowane w Polsce wielokrotnie wyrażały swoją bliskość i wspólnotę modlitewną od pierwszych dni pontyfikatu Waszej Świątobliwości. Ze szczególną wdzięcznością wspominamy spotkanie Ojca Świętego z nami w czerwcu 2006 roku na Jasnej Górze, podczas pielgrzymki do Polski oraz przesłanie, które wówczas usłyszeliśmy. Gdy zbliża się piąta rocznica inauguracji posługi pasterskiej dla całego Kościoła powszechnego pragniemy przesłać Waszej Świątobliwości nasze najlepsze życzenia, podziękować za nauczanie i wszelkie działania mające na celu umocnienie misji Kościoła, oraz wyrazić swoją solidarność w związku z ostatnimi wydarzeniami.

Z wielkim bólem przyjmujemy bowiem informacje o kolejnych atakach na Waszą Świątobliwość, a także – szerzej – na sakrament kapłaństwa w kontekście oskarżeń kierowanych przeciw duchownym niektórych krajach o przestępstwa na tle seksualnym przeciwko nieletnim. Zdajemy sobie sprawę, że nawet pojedyncze nadużycia w tym zakresie są źródłem cierpienia i podobnie jak wszyscy chrześcijanie jesteśmy boleśnie poruszeni informacjami o nich. Błagamy też Boga Wszechmogącego, by w swym miłosierdziu ukoił cierpienie prawdziwych ofiar tych przestępstw, był ich umocnieniem i Boskim Lekarzem.

Pożałowania godne nadużycia niektórych przedstawicieli duchowieństwa stały się powodem bezprzykładnego i nasilającego się od dłuższego czasu ataku mediów i środowisk liberalnych na cały Kościół katolicki. Ich prawdziwym celem jest zniszczenie zaufania społecznego do Kościoła, do jego nauczania, do kapłanów i osób konsekrowanych oraz zakwestionowanie i postawienie w stan podejrzenia wielowiekowej posługi wielkiej rzeszy osób i tak licznych instytucji katolickich w zakresie wychowania i formacji młodych ludzi. W ostatnich tygodniach ten skoordynowany i brutalny atak dotyka osobiście Waszą Świątobliwość i Jego bliskich Współpracowników. Przez mnożenie opartych na fałszywych lub wątpliwych podstawach oskarżeń próbuje się zasugerować, a nawet wprost wmówić społeczeństwom w wymiarze globalnym, iż najwyżsi przedstawiciele Kościoła poprzez bierność, a nawet ukrywanie niektórych przestępstw stali się niejako współodpowiedzialni za ich dokonanie.

Znając osobiste wieloletnie zaangażowanie Waszej Świątobliwości w przezwyciężenie skutków tych nadużyć i sprawiedliwe ukaranie winnych, jesteśmy tym boleśniej ugodzeni siłą ostatnich ataków szczególnie, iż wywodzą się ze środowisk, które przyczyniły się bezpośrednio do szerzenia relatywizmu i permisywizmu w zakresie etyki seksualnej.

Nie dysponujemy środkami, które we współczesnym świecie uchodzą za potężne i skuteczne. Nie mamy możliwości przeciwstawić się wprost fali medialnych ataków i pomówień. Jako Córki i Synowie Kościoła deklarujemy naszą wytrwałą modlitwę i osobistą ofiarę w intencji Waszej Świątobliwości a także całej katolickiej Wspólnoty.

Wierzymy głęboko, że Chrystus Zmartwychwstały jest z nami, a skutki ostatnich ataków nie osłabią mocy Jego Przesłania i ewangelicznej misji Kościoła we współczesnym świecie. Z pokorą modlimy się też za sprawców przestępstw i nadużyć – które tak zraniły Kościół – by widoczne dziś skutki zła, doprowadziły ich do prawdziwej pokuty i nawrócenia.

Z synowskim oddaniem i prośbą o papieskie błogosławieństwo

S. Danuta Wróbel
Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych
Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

S. Weronika Sowulewska
Przewodnicząca Konferencji Żeńskich Klasztorów
Kontemplacyjnych w Polsce

Ks. Tomasz Sielicki SChr
Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych
Zakonów Męskich w Polsce

Warszawa, 8 kwietnia 2010

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda