Home Informator zakonówZakony męskie Misjonarze Krwi Chrystusa

Misjonarze Krwi Chrystusa

Redakcja

Zgromadzenie Misjonarzy Przenajdroższej Krwi Chrystusa, Misjonarze Krwi Chrystusa
Congregatio Missionariorum Pretiosissimi Sanguinis (CPPS)

Dane teleadresowe

Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa,
ul. św. Kaspra del Bufalo 2/18
42-221 Częstochowa
tel. (0-34) 362-08-00
fax: (0-34) 362-05-07
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.cpps.pl

Historia

W 1815 roku rzymski kapłan, Kasper del Bufalo, z pomocą swego ojca duchowego, wielkiego czciciela i propagatora duchowości Krwi Chrystusa, bpa Franciszka Albertiniego, założył Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. Pierwszym Domem Misyjnym młodego Zgromadzenia był stary, opuszczony klasztor św. Feliksa w Giano, w Umbri, który został misjonarzom ofiarowany przez Papieża Piusa VII.

Dom ten stał się miejscem modlitwy, odosobnienia i nabrania duchowych sił, na kolejne misje ludowe i rekolekcje, które przeprowadzali misjonarze w zniszczonych moralnie – na skutek Rewolucji Napoleońskiej – miejscowościach Państwa Kościelnego.

Ich misje przyczyniały się nie tylko do wielkiej odnowy życia chrześcijańskiego, ale również w znacznym stopniu, do zlikwidowania plagi bandytyzmu, która zbierała obfite żniwo w ówczesnych Włoszech. Dzięki misjom Zgromadzenie również rozwijało się – oczywiście nie bez pewnych trudności, zarówno od strony niektórych nieprzychylnych osób duchownych, jak i ludzi świeckich. Jednakże coraz więcej kapłanów diecezjalnych, jak również młodych kandydatów, zgłaszało się, do służby Kościołowi i Zgromadzeniu, pod sztandarem Przenajdroższej Krwi.

Założyciel

Św. Kasper del Bufalo (06.01.1786 – 28.12.1837) – założyciel zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa oraz Wspólnoty Krwi Chrystusa dla osób świeckich. Posiadał dar krasomówstwa i umiejętność przemawiania do zgromadzonych tłumów. Zmarł z wycieńczenia pomagając chorym w czasie epidemii cholery 28 grudnia 1837 r. w Rzymie. W 1954 r. został kanonizowany przez papieża Piusa XII.

Św. Wincenty Pallotti jeden ze świadków na procesie beatyfikacyjnym i spowiednik świętego powiedział: „Kasper miał od Pana specjalną misję, by nauczyć czci dla Krwi”.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda