Home Informator zakonówZakony żeńskie Benedyktynki Sakramentki

Benedyktynki Sakramentki

Redakcja

Mniszki Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, Benedyktynki Sakramentki
Moniales Ordinis S. Benedicti Adorationis Perpetuae Sanctissimi Sacramenti (OSBap)

Dane teleadresowe

Klasztor Benedyktynek-Sakramentek
Rynek Nowego Miasta 2
00-229 Warszawa
tel. (0-22) 83- 49-62
tel.+fax: (0-22) 635-71-13
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.sakramentki.opoka.org.pl

Historia

Św. Benedykt nazywa życie mnisze "Szkołą Służby Pańskiej" – zaś Ojciec Święty Paweł VI określił klasztor mnichów jako dom pokoju i modlitwy, gdzie ludzie odnajdują samych siebie i Boga w sobie. Wtedy powstaje Szkoła Służby Pańskiej, mianowicie szkoła cnoty i kontemplacji, która bierze początek z jasnych i pewnych wskazań Ewangelii, z tradycyjnej nauki i magisterium Kościoła. Z konieczności więc mnich, przekraczając przy pomocy modlitwy wszelkie ograniczenia przestrzeni i czasu, dociera do wszystkich i do każdego z osobna. Na tej zasadzie staje się bratem wszystkich, zwiastunem pokoju i miłości.

Mniszki Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu należą do wielkiej rodziny Zakonów Benedyktyńskich, założonej w VIw. przez św. Benedykta z Nursji, Patriarchy mnichów Zachodu, a obecnie Patrona Europy. Kolebką Zakonu było Subiaco, potem Monte Cassino we Włoszech, nieopodal Rzymu. Patronką żeńskiej gałęzi zakonu jest św. Scholastyka, siostra św. Benedykta. Instytut powstał we Francji w XVII wieku w łonie Rodziny monastycznej św. Benedykta, Jako gałąź kontemplacyjna, klauzurowa, o charakterze wynagradzającym.

Zakon benedyktyński nawiązuje do tradycji najwcześniejszego monachizmu dzięki swej Regule, która adaptuje go do warunków życia mnichów na Zachodzie. Reguła napisana w VI w. przez św. Benedykta -wierne echo Ewangelii – dzięki swej szerokości, umiarowi i chrześcijańskiemu humanizmowi ześrodkowanemu na Osobie Chrystusa "Nad Chrystusa nic nie przekładać" stworzyła ramy życia zakonnego, które przetrwało czternaście wieków, z łatwością przystosowując się do przeróżnych warunków czasu i miejsca.

Założycielka

Matka Mechtylda od Najśw. Sakramentu (Katarzyna de Bar), przeorysza klasztoru Benedyktynek w Lotaryngii – wybitna postać odrodzenia religijnego we Francji XVII wieku – przejęta zniewagami, jakich dopuszczano się wobec Najśw. Sakramentu, poczuła się wewnętrznie przynaglona przez Boga do założenia klasztoru mniszek w szczególniejszy sposób oddanych adoracji i wynagradzaniu.

Natchnienie to spotkało się z pragnieniami królowej Anny Austriaczki, przy pomocy której Matka Mechtylda zainicjowała w r. 1653 w Paryżu mały klasztor Benedyktynek poświęcony nieustającej adoracji Najśw. Sakramentu. Był to pierwszy klasztor Instytutu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda