„Dobrzy księża”

Franciszkanie: św. Maksymilian Maria Kolbe, o. Justyn Figas i o. Łucjan Królikowski to trzej z 12 bohaterów nowej książki Zofii i Kazimierza Braunów „Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu”, która w ostatnim czasie ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Pozostali duchowni to: bł. Jan Paweł II, ks. Piotr Oborski, ks. Edmund Boniewicz, o. Innocenty Buba, ks. Jan Pitass, ks. Franciszek Cegiełka, ks. Aleksander Fedorowicz, ks. Tadeusz Fedorowicz i ks. Andrzej Glibowski.

„Książka przypomina sylwetki, życie, modlitwę, pracę i duszpasterską posługę dwunastu kapłanów, których większość znaliśmy osobiście, a z kilkoma koleje życia związały nas szczególnie blisko” – mówią nam autorzy.

„Chcemy dać o nich świadectwo. Ta książka jest zapisem obecności dobrych kapłanów w naszym życiu. Różne były ich charyzmaty i otrzymaliśmy od nich różnorakie dary duchowe. Dzielimy się tymi darami z czytelnikami” – dodają Braunowie.

Zdaniem Kazimierza Brauna, pojawienie się tej książki teraz na polskim rynku wydaje się być bardzo ważne i potrzebne, kiedy tyle pisze się i mówi o „złych księżach”.

Zofia Reklewska-Braun jest pisarką, teatrologiem, pedagogiem, dziennikarką. Publikuje po polsku i po angielsku. Jej książka wspomnieniowa „Urodziłam się pomiędzy…” stała się bestsellerem.

Główną dziedziną twórczości Kazimierza Brauna jest reżyseria teatralna. Reżyserował, wykładał i publikował w Polsce, a następnie w Stanach Zjednoczonych, od czasu wyrzucenia go z pracy w stanie wojennym w latach 80.

Na Rok św. Maksymiliana – 2011 – Braun napisał trzy dzieła: „Maximilanus. Opowieść sceniczna o Świętym Maksymilianie Marii Kolbem”, „Cela ojca Maksymiliana. Dramat dla jednego aktora oraz Epilog” i „Mój syn, Maksymilian. Rzecz o Maksymilianie Marii Kolbem i jego matce, Mariannie Kolbowej”.

Zofia i Kazimierz wspólnie napisali studium z historii teatru – „Teofil Trzciński” oraz książkę o historii polskiej emigracji w USA – „Bracia Adamowicze. Emigranci – lotnicy, pierwsi polscy zdobywcy Północnego Atlantyku”.

Zofia Reklewska i Kazimierz Braun zawarli związek małżeński w 1962 r. Mają troje dzieci – Monikę, Grzegorza i Justynę oraz pięć wnuczek – Annę, Joannę, Anielę, Zofię i Elżbietę.

Książkę „Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu wydało pelplińskie Wydawnictwo Bernardinum. Jest ona m.in. w sprzedaży internetowej: ksiegarnia.bernardinum.com.pl.

jms

Za: Redakcja.