„Srebrna Piszczałka” dla o. Nikodema Kilnara

Tegoroczną nagrodę Prymasa Polski „Srebrną Piszczałkę” otrzymał o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Nagroda przyznana przez abpa Józefa Kowalczyka została wręczona 2 czerwca br. w Bazylice Świętego Krzyża podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

„Ta nagroda jest wielkim wyróżnieniem dla Zakonu Paulinów, dla Jasnej Góry, i dla mnie osobiście, i jest też uhonorowaniem tej pracy, działalności na wielu płaszczyznach naszej posługi tu, w jasnogórskim sanktuarium, w miejscu, gdzie muzyka i liturgia jest najbardziej dowartościowana – zaznacza o. Nikodem Kilnar – W konstytucjach wspólnoty paulińskiej jedną z cech charakterystycznych jest umiłowanie modlitwy liturgicznej. Stąd od początku zakładając swą Kapelę Jasnogórską paulini troszczyli się o piękno liturgii, aby ci, którzy tu przychodzą, mogli usłyszeć muzykę w najpiękniejszych prezentacjach. Stąd liczne muzykalia i kompozycje tak znakomitych kompozytorów jasnogórskich, również wywodzących się z Zakonu Paulinów, oraz kompozytorów zagranicznych, które są szczegółowo opracowywane przez znakomity Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów pod przewodnictwem prof. Remigiusza Pośpiecha, konfratra Zakonu. Na pewno ta inicjatywa jest jedną z najważniejszych na terenie Polski i Europy, zbioru tak bardzo ważnego, który rzuca światło na polską kulturę i podnosi poziom polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Stąd ta nasza radość”.

Uroczyste wręczenie „Srebrnej Piszczałki” odbyło się podczas koncertu dedykowanego pamięci prof. Stefana Stuligrosza w pierwszą rocznicę śmierci. Koncert wykonali: Chór Chłopiecy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” oraz Orkiestra Dell’ Arte.

„Ta uroczystość zapadła w moim sercu i będzie przez wiele lat inspirować do tego, aby jeszcze gorliwiej służyć Panu Bogu w posłudze, którą Pan Bóg mi zlecił, jako duszpasterza Muzyków Kościelnych” – dodał o. Kilnar.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.