Home Wiadomości „Srebrna Piszczałka” dla o. Nikodema Kilnara

„Srebrna Piszczałka” dla o. Nikodema Kilnara

Redakcja

Tegoroczną nagrodę Prymasa Polski „Srebrną Piszczałkę” otrzymał o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.

Nagroda przyznana przez abpa Józefa Kowalczyka została wręczona 2 czerwca br. w Bazylice Świętego Krzyża podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

„Ta nagroda jest wielkim wyróżnieniem dla Zakonu Paulinów, dla Jasnej Góry, i dla mnie osobiście, i jest też uhonorowaniem tej pracy, działalności na wielu płaszczyznach naszej posługi tu, w jasnogórskim sanktuarium, w miejscu, gdzie muzyka i liturgia jest najbardziej dowartościowana – zaznacza o. Nikodem Kilnar – W konstytucjach wspólnoty paulińskiej jedną z cech charakterystycznych jest umiłowanie modlitwy liturgicznej. Stąd od początku zakładając swą Kapelę Jasnogórską paulini troszczyli się o piękno liturgii, aby ci, którzy tu przychodzą, mogli usłyszeć muzykę w najpiękniejszych prezentacjach. Stąd liczne muzykalia i kompozycje tak znakomitych kompozytorów jasnogórskich, również wywodzących się z Zakonu Paulinów, oraz kompozytorów zagranicznych, które są szczegółowo opracowywane przez znakomity Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów pod przewodnictwem prof. Remigiusza Pośpiecha, konfratra Zakonu. Na pewno ta inicjatywa jest jedną z najważniejszych na terenie Polski i Europy, zbioru tak bardzo ważnego, który rzuca światło na polską kulturę i podnosi poziom polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Stąd ta nasza radość”.

Uroczyste wręczenie „Srebrnej Piszczałki” odbyło się podczas koncertu dedykowanego pamięci prof. Stefana Stuligrosza w pierwszą rocznicę śmierci. Koncert wykonali: Chór Chłopiecy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” oraz Orkiestra Dell’ Arte.

„Ta uroczystość zapadła w moim sercu i będzie przez wiele lat inspirować do tego, aby jeszcze gorliwiej służyć Panu Bogu w posłudze, którą Pan Bóg mi zlecił, jako duszpasterza Muzyków Kościelnych” – dodał o. Kilnar.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda