O Męczennikach w TVP

9 sierpnia mija 22. rocznica śmierci męczeńskiej polskich franciszkanów w Peru. W najbliższy weekend TVP Kraków wyemituje najnowszy film dokumentalny o Sługach Bożych Zbigniewie Strzałkowskim i Michale Tomaszku, których proces beatyfikacyjny jest w końcowej fazie.

Premiera dokumentu w piątek 5 lipca o 19.30, powtórka w sobotę 6 lipca o 10.15. Poza Małopolską program będzie można obejrzeć w tym samym czasie w Internecie: www.tvp.pl/krakow/zobacz-na-zywo.

„Bracia męczennicy” to dwuczęściowy film. Dlatego drugi odcinek zobaczymy tydzień później: premiera w piątek 12 lipca o godz. 19.35, a powtórka w sobotę 13 lipca o g. 10.15.

Program zrealizowały: Joanna Adamik i Katarzyna Katarzyńska. Dziennikarki TVP dotarły do świadków wydarzeń sprzed lat. Spotkały się z przełożonym i współbraćmi męczenników oraz ich krewnymi i przyjaciółmi.

Film w nieodległej przyszłości będzie również dostępny na płytach DVD, o czym natychmiast poinformujemy naszych czytelników.

Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian. Misjonarze bowiem oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

9 sierpnia 1991 r. terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników.

Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca – w sierpniu 1991 roku – rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

„Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Teraz watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadzi studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostaną przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, Prefekt Kongregacji zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi.

Słudzy Boży o. Michał i o. Zbigniew należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Franciszkanie nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.

jms

Za: www.zakonfranciszkanow.pl.