Home Wiadomości 80 lat werbistów w Chludowie

80 lat werbistów w Chludowie

Redakcja

Dom Misyjny Chludowo18 marca minęło 80 lat od przybycia pierwszych werbistów do podpoznańskiego Chludowa, gdzie znajduje się Dom Misyjny św. Stanisława Kostki, nowicjat Polskiej Prowincji oraz parafia.

Z tej okazji 20 marca w kaplicy Domu Misyjnego Św. Stanisława Kostki odprawiono Mszę święta dziękczynną. Przewodniczył jej bp Grzegorz Balcerzak, biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej.

Werbiści przybyli do Chludowa 18 marca 1935 roku, a następnego dnia odprawili w tym miejscu po raz pierwszy Mszę świętą. Praktycznie każdy polski werbista część swojej formacji zakonnej odbywał w Chludowie. Przez 80 lat istnienia Domu Misyjnego przez Chludowo przeszło kilkuset polskich werbistów.

21 marca, w ramach obchodów rocznicowych, odbyło się sympozjum poświęcone osobie śp. o. Mariana Żelazka SVD, wyróżnionego za swoją działalność m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Dr. Radanath Seva Samman za posługę na rzecz trędowatych oraz nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla.

O. Żelazek, który urodził się w 1918 roku w podpoznańskim Palędziu, w 1937 roku rozpoczął nowicjat właśnie tu, w Chludowie. Podczas II wojny światowej był więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, a dwa lata po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1948 roku w Rzymie, został skierowany do pracy misyjnej w Indiach – mówi o. Józef Michna SVD, rektor Domu Misyjnego Stanistawa Kostki w Chludowie.

Obchody rocznicowe stały się równiez okazją do przypomnienia postaci bł. o. Ludwika Mzyka SVD, rektora i pierwszego mistrza nowicjatu w Chludowie. Poniósł on śmierć w Forcie VII w Poznaniu, zamęczony 23 lutego 1940 roku przez hitlerowców. O. Ludwik, wraz z trzema innymi werbistami, został w 1999 roku beatyfikowany przez Jana Pawła II, w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Za: www.werbisci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda