Home Wiadomości Abp Hoser: od tego zależy przyszłość cywilizacji

Abp Hoser: od tego zależy przyszłość cywilizacji

Redakcja

(fot. facebook.com/abp.hoser)Od troski o najsłabszych zależy przyszłość naszej cywilizacji – powiedział abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w prowadzonym w Warszawie przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych im. św. Józefa.

Placówka w której opieką objętych jest ok. 100 kobiet świętuje w tym roku 15-lecie swojego istnienia. W uroczystościach wzięła udział żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Przywołując w czasie mszy św. postać św. Faustyny i św. Katarzyny ze Sieny abp Hoser zachęcał do odkrycia Chrystusa i przyjęcia Go jako jedyne źródło szczęścia. – Życie bez Boga sprawia, że człowieka trawi nieustanny niepokój, a nawet lęk – czego wyrazem jest rosnąca dziś konsumpcja i pośpiech – zauważył kaznodzieja.

Podkreślił, że wcieleniem Bożego Miłosierdzia jest Kościół, którego zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny a więc Kerygmatu, sprawowanie sakramentów oraz diakonia będąca posługą miłości. – Ta tajemnica w całej swojej pełni dokonuje się w tym domu, gdzie siostry głoszą Boże Miłosierdzie i świadczą je osobom starszym – powiedział biskup warszawsko-praski.

Ubolewał, że współczesna cywilizacja spycha ludzi starszych i chorych na margines życia. – Eliminuje ona wszystkich, którzy są słabi, którzy są u kresu życia albo u jego początku. Wydają się bowiem przeszkadzać światu, który jest syty i szuka rozrywki żyjąc jedynie chwilą obecną – powiedział abp Hoser. Dodał, że “nasi dziadkowie i babcie są strażnikami przeszłości z której winniśmy uczyć się jak właściwie zaprogramować swoją teraźniejszość i przyszłość”.

Abp Hoser przywołał stwierdzenie papieża Franciszka, że osobie, która zrywa więzi z historią trudno będzie nawiązywać trwałe relacje i uznać że nie jest panem rzeczywistości.

Biskup warszawsko-praski podkreślił, że istotną cechą cywilizacji i kultury godnych tego miana jest troska i obrona ludzi najsłabszych, którzy są od innych całkowicie uzależnieni. – To jest kryterium wartości i jakości społeczeństwa, które powinniśmy zbudować – zaznaczył abp Hoser.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda