40-godzinne nabożeństwo na Jasnej Górze

40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęło się w niedzielę w bazylice na Jasnej Górze w Częstochowie. Potrwa do wtorku. Modlitwa ta jest bezpośrednim przygotowaniem do zbliżającego się Wielkiego Postu.

 
Każdego dnia Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w ołtarzu głównym bazyliki. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień – od godz. 5.00 do 21.00 – mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. W ramach 40-godzinnego nabożeństwa o godz. 11.00 odprawiana jest msza święta – tzw. suma, a o godz. 17.00 – nieszpory.
 
Jak przypominają paulini, już za trzy dni rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. Najbliższa środa – 9 marca – będzie już Środą Popielcową. Rozpocznie ona 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy.
 
Pierwszej sumie, odprawionej w czasie nabożeństwa, przewodniczył w niedzielę podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. – Nie żałujmy czasu na niedzielną mszę świętą, niech to nie będzie nigdy w naszej mentalności, że jest to obowiązek, który jeszcze muszę spełnić, bo tak wypada. Nawet jak przychodzi zmęczenie i trud, to pomyślmy sobie, że Eucharystia jest ucztą, ale jest przede wszystkim ofiarą, którą Chrystus kiedyś złożył w sposób krwawy na krzyżu, ale składa i ofiaruje nam się w sposób bezkrwawy na ołtarzu – powiedział.
 
Ostatnie nieszpory na zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa odprawione zostaną we wtorek. Temu nabożeństwu przewodniczyć ma bp Antoni Długosz z Częstochowy.
 
Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to m.in. dziękczynienie za dar beatyfikacji Jana Pawła II.
 
W sobotę na Jasnej Górze rozpoczęły się też przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych. Czas wypełniony modlitwą i pogłębioną refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II – zwłaszcza nad nauczaniem maryjnym – jest zaplanowany na 9 kolejnych sobót przed 1 maja 2011 r.

PAP/slo

Za: www.deon.pl