700 lat od śmierci bł. Anieli z Foligno

W tym roku przypada 700 rocznica śmierci bł. Anieli z Foligno, XIII-wiecznej mistyczki i tercjarki franciszkańskiej. Główne uroczystości religijne odbyły się we włoskim Foligno, gdzie znajduje się trumna z jej ciałem.

700 rocznica śmierci bł. Anieli (1248-1309) przypadła 4 stycznia br. Oficjalna inauguracja obchodów jubileuszowych odbyła się w Foligno w kościele św. Franciszka z Asyżu, w której gospodarzami są franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Mszy św. przewodniczył bp Gualtiero Sigismondi, uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i miejskich, przełożeni Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i franciszkanie.

Obchody jubileuszowe potrwają trzy lata, zakończą się 4 stycznia 2012 roku. Na projekt pod nazwą „Foligno i bł. Aniela” złoży się szereg wydarzeń artystycznych i kulturalnych, realizowanych przez miasto we współpracy z włoskim ministerstwem kultury i zakonem franciszkanów. W programie przewidziano koncerty, spektakle, oratoria, powstanie tras turystycznych i historycznych, pokazy multimedialne. Ma być wydane nowe, krytyczne opracowanie dzieł błogosławionej.

Aniela z Foligno była jedną z największych mistyczek średniowiecza. Nadano jej zaszczytny tytuł „Mistrzyni teologów”. Przeżywszy wczesną śmierć męża i dzieci, resztę życia poświęciła pokucie i pełnieniu dzieł miłosierdzia. Rozdała cały majątek i wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226). Po śmieci pochowano ją w rodzinnym Foligno, w kościele św. Franciszka z Asyżu.

Ciało w nienaruszonym stanie znajduje się w kryształowej trumnie. W osobnym relikwiarzu spoczywa jej serce, na którym widać znak, jaki za życia otrzymała w czasie jednej z mistycznych wizji. Napisała wiele dzieł zaliczanych do klasyki literatury mistycznej. Jest dumą blisko 60-tysięcznego Foligno, leżącego w Umbrii (środkowe Włochy).

za: www.franciszkanie.pl