Home WiadomościArchiwum 800-lecie franciszkanów w Toskanii

800-lecie franciszkanów w Toskanii

Redakcja

Wspólnota sanktuarium św. Antoniego w Chianciano Terme zaprasza do wspólnego przygotowania do obchodów centralnych 800- lecia Zakonu i obecności braci w Toskanii.
Główne uroczystości w Toskanii odbędą się od 14 do 17 maja we Florencji przy współudziale wszystkich rodzin franciszkańskich. W dniach od 6 do 8 marca br. nasze Sanktuarium gościć będzie Relikwie Krwi św. Franciszka z Asyżu. Relikwiarz, który przybędzie z Alwernii, jest używany w Święto Stygmatów Serafickiego Ojca przez Generała Zakonu, aby błogosławić świat, Włochy i cały Zakon.

Relikwie przybędą w piątek 6 marca około godziny 16.15 i zostaną z nami do wieczornej Mszy w niedzielę. W dzień ich przyjazdu zapraszamy na adorację oraz Msze św., a w sobotę wieczorem na czuwanie wraz ze św. Franciszkiem w naszym Sanktuarium. W niedzielę przed południem przybędzie także jako pielgrzym Biskup Rodolfo Cetoloni wraz z pielgrzymami z diecezji., a popołudniu przed Relikwiami zgromadzą się na adoracji terziarze.

Franciszkanie do Toskanii przybyli już na początku roku 1209, kiedy to św. Franciszek wysłał do Florencji swoich pierwszych uczniów: błogosławionego Bernarda z Quintavalle i błogosławionego Idziego z Asyżu, którzy zatrzymali się w antycznym kościele p.w. św. Gala poza murami miasta, tam gdzie sam Seraficki Ojciec nocował w roku 1211 i później.

Z tego prymitywnego miejsca we Florencji, w którym Bracia Mniejsi żyli do roku 1221 i skąd przyprowadzili się do kościoła Świętego Krzyża, narodziła się sławna Prowincja Toskańska Braci Mniejszych, którą prawnie erygowała Kapituła Generalna w roku 1216, posiadająca podówczas już około dwudziestu innych wspólnot na terenie Toskanii.
Podczas Kapituły Generalnej, która odbywała się w Pizie w roku 1260, Prowincja ta została podzielona na 7 Kustodii: Florencką, Sieneńską, Pizańską, Luchesyjską (Poggibonsi), Aretyńską, Kluzińską i Maretyńską i tak przetrwała do roku 1517.

W XVIII i XIX w. prowincje franciszkańskie zostały zniesione przez świeckie władze polityczne (m.in. Granduca Pietro Leopoldo z Toskanii), zachowując tylko częściowo klasztory na tym terenie, dlatego też Bulla „Felicitate Quadam” Leona XII z dnia 4 października 1897 r. jednoczy wszystkie pozostałości dawnych prowincji franciszkańskich, a rok później dekretem z dnia 22 sierpnia 1898 r. ustanawia trzy nowe prowincje na terenie Toskanii: św. Bonawentury – obejmującą teren centralnej Toskanii; Prowincję św. Stygmatów, obejmującą południową część Toskanii oraz św. Józefa – z częścią północną Toskanii.

Powolny proces zjednoczenia prowincji OFM na terenie Toskanii zakończył się dekretem „Quam Maximas” ministra generalnego o. Walentego Schaafa, który w dniu 13 czerwca 1946 r. powołał do życia jedną jedyną na terenie Toskanii prowincję braci mniejszych pod wezwaniem św. Franciszka Stygmatyzowanego. W momencie powstania Prowincja liczyła ponad 900 braci w ponad 50 klasztorach i tylu kapelaniach. Obecnie zaś Prowincja Toskańska liczy ok. 100 braci i posiada tylko 15 klasztorów, a jej misjonarze pracują w Turcji, Chinach, Egipcie i Boliwii.

za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda