Home WiadomościArchiwum Abp Marian Gołębiewski: Dzięki Ci, Boże za św. Stanisława

Abp Marian Gołębiewski: Dzięki Ci, Boże za św. Stanisława

Redakcja

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 11 maja w Krakowie na Skałce u oo. paulinów odbyły się uroczystości ku czci św. Stanisława. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych oraz przełożeni diecezji, zakonów, zgromadzeń, prowincji i opactw.
Mszy przewodniczył kard. Stanisław Ryłko z Rzymu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, a okolicznościowe kazanie wygłosił abp Marian Gołębiewski z Wrocławia.

Metropolita wrocławski przypomniał cel pielgrzymki z Wawelu na Skałkę. „Aby uczcić św. Stanisława, biskupa i męczennika, który przez wieki patronuje Kościołowi w Polsce. Chcemy przyjrzeć się Jego świętości” – powiedział.

Dziękował Bogu za św. Stanisława: „Św. Stanisław był wierny Bogu, Ewangelii, człowiekowi. Do końca pozostał dobrym pasterzem. Był wierny ojczyźnie. Dzięki Ci, Boże za św. Stanisława”.

I wzywał do Jego naśladowania: „Są sytuacje w dziejach, że trzeba paść pod mieczem, aby stać się chlubą Kościoła i swojego narodu. Krew Chrystusa domaga się nie raz krwi męczenników (…). Za miłość do Chrystusa i do Kościoła trzeba nie raz zapłacić wielką cenę, aby ostatecznie odnieść zwycięstwo” – zachęcał.

Prosił Świętego, aby w czasach, gdy zagrożenie wiary objawia się w relatywizmie moralnym, gdy ciągle trwa drastyczna walka o człowieka i wartości, uczył wierzących chrześcijańskiego męstwa oraz miłości do wszystkiego, co polskie. A do mieszkańców grodu Kraka apelował: „Krakowie, broń wszystkich autorytetów moralnych, Kościoła i ojczyzny”.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego arcybiskup przypomniał, że „świętość to dzieło Ducha Świętego”, że „Jemu zawdzięczamy setki tysięcy świętych i błogosławionych”. Dlatego prosił o świętość dla ludu Bożego. „Niech nas prowadzi twoja mądrość. Niech nas ogarnie Twoja światłość, Duchu Święty” – modlił się.

W tym roku po raz pierwszy msza na Skałce sprawowana była w ogrodzie klasztoru ojców paulinów przy nowo zbudowanym i poświęconym Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda