Home WiadomościArchiwum Audiencja ogólna o niemieckiej mistyczce św. Hildegardzie z Bingen

Audiencja ogólna o niemieckiej mistyczce św. Hildegardzie z Bingen

Redakcja
O znaczeniu kobiet w Kościele na przykładzie św. Hildegardy mówił Benedykt XVI w dzisiejszej katechezie. Kościół jest wdzięczny – powiedział Papież, nawiązując do Listu Jana Pawła II Mulieris dignitatem – za wszelkie przejawy kobiecego „geniuszu" w ciągu dziejów, pośród wszystkich ludów i narodów; jest wdzięczny za wszelkie charyzmaty, jakie Duch Święty udziela kobietom w historii Ludu Bożego, za wszystkie zwycięstwa, jakie zawdzięcza ich wierze, nadziei i miłości: jest wdzięczny za wszelkie owoce kobiecej świętości – dodał Benedykt XVI.


Papież przypomniał, że świętych i mądrych kobiet nie brakowało również w średniowieczu. Żyjąca w Niemczech na przełomie XII i XIII w. św. Hildegarda zasłużyła na tytuł niemieckiej prorokini. Obok tego, że była założycielką i wieloletnią przełożoną benedyktyńskich klasztorów, otrzymała od Boga szczególne dary mistyczne.

„Podobnie jak inni prawdziwi mistycy, również Hildegarda postanowiła podporządkować się autorytetowi mądrych osobistości, aby rozeznać prawdziwe źródło swych wizji – mówił Benedykt XVI. – Obawiała się bowiem, że mogą one wynikać ze złudzeń i nie pochodzić od Boga. Zwróciła się zatem do człowieka, który w owych czasach cieszył się w Kościele największym uznaniem, a mianowicie do św. Bernarda z Clairvaux. Ten uspokoił Hildegardę i dodał jej otuchy. Później, w 1147 r., otrzymała jeszcze inną bardzo ważną aprobatę. Sam Papież Eugeniusz III, przeczytawszy jeden z jej tekstów, zezwolił mistyczce na spisanie wizji i ich upublicznienie. To właśnie, drodzy przyjaciele, jest przypieczętowaniem autentycznego doświadczenia Ducha Świętego, od którego pochodzi wszelki charyzmat. Osoba, która otrzymała nadprzyrodzone dary, nigdy się nimi nie chlubi, nigdy nie obnosi się z nimi, a przede wszystkim okazuje pełne posłuszeństwo władzy kościelnej. Wszelki dar udzielany przez Ducha Świętego ma bowiem służyć zbudowaniu Kościoła, a Kościół za pośrednictwem swych pasterzy rozpoznaje jego autentyczność" – powiedział Papież.

Benedykt XVI zapowiedział, że Hildegardzie poświęci również kolejną katechezę w przyszłą środę. Przesłanie średniowiecznej mistyczki jest dzisiaj bowiem bardzo aktualne, zwłaszcza w odniesieniu do miłości Kościoła, który w jej czasach również raniły grzechy kapłanów i świeckich – zaznaczył Papież.

Wśród pielgrzymów, którzy przybyli dziś do letniej rezydencji papieskiej w Castelgandolfo nie zabrakło również Polaków.

Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku:   

„Witam pielgrzymów z Polski! Wspominając dziś św. Hildegardę z Bingen, zakonnicę i mistyczkę, która z oddaniem troszczyła się o odnowę życia religijnego w zakonach, pośród duchowieństwa i wiernych, prosimy Boga, aby i w naszych czasach budził w wielu kobietach pragnienie włączenia swego geniuszu w apostolską działalność Kościoła. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

kb/ rv

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda