Home WiadomościArchiwum Audiencja ogólna o św. Teresie Wielkiej, reformatorce Kościoła zza klasztornej kraty

Audiencja ogólna o św. Teresie Wielkiej, reformatorce Kościoła zza klasztornej kraty

Redakcja
Wielka mistyczka, reformatorka Kościoła, nauczycielka modlitwy – tak o św. Teresie z Avili mówił Benedykt XVI w czasie dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież rozpoczął nowy i krótki, jak zaznaczył, cykl katechez. Zaprezentuje w nich tych Doktorów Kościoła, których nie objęły dotychczasowe katechezy.

 
Rozpoczął od założycielki karmelitanek bosych. Reprezentuje ona sobą jedno z największych osiągnięć duchowości chrześcijańskiej – zaznaczył. Papieską katechezę streszczono również po polsku.

Św. Teresa z Avili urodziła się w 1515 r. w wielodzietnej religijnej rodzinie. Od młodości jej życie kształtują dwie fundamentalne prawdy. Pierwsza, że wszystko co jest na tym świecie, przemija. Druga, że tylko Bóg jest niezmienny, jest zawsze. W 20. roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek pw. Wcielenia w Avili. Doświadczona ciężką chorobą i czterodniową agonią, po powrocie do zdrowia przeżywa powtórne nawrócenie i czas intensywnych doznań mistycznych. Dokonuje reformy zakonu, zalecając modlitwę, milczenie, samotność, dyscyplinę ascetyczną. Zakłada 17 nowych domów zakonnych. Istotnym było jej spotkanie ze św. Janem od Krzyża, które zaowocowało powstaniem karmelitów bosych. Przeżycia mistyczne stały się fundamentem jej pism, w których wskazuje ona drogi wiodące do Boga. Wśród jej dzieł szczególne znaczenie mają: Księga Życia, Droga doskonałości i Twierdza wewnętrzna.

Zmarła w 1582 r. w Alba de Tormes. Jej kanonizacja odbyła się w 1622 r. za pontyfikatu Grzegorza XV. Sługa Boży Paweł VI w 1970 r. ogłosił ją Doktorem Kościoła. Św. Teresa, znana jako Teresa od Jezusa, Teresa Wielka, Teresa Hiszpańska, jest dla wiernych różnych epok, także dla nas współczesnych, nauczycielką wiary i życia chrześcijańskiego.    

Benedykt XVI zauważył, że św. Teresa, którą Paweł VI ogłosił Doktorem Kościoła, nie miała za sobą studiów akademickich. Bardzo dobrze znała jednak pisma Ojców Kościoła i klasyków duchowości chrześcijańskiej. Swoje dzieła opierała zawsze na doświadczeniu. A szczególną wagę przywiązywała do człowieczeństwa Chrystusa.

„Dla Teresy życie chrześcijańskie to osobista relacja z Jezusem, której szczytem jest zjednoczenie z Nim – powiedział Papież. – Prowadzi do tego łaska, miłość i naśladowanie Chrystusa. Stąd też wielkie znaczenie medytacji Jego Męki oraz Eucharystii jako Jego obecności w Kościele. Św. Teresa żyje bezwarunkową miłością do Kościoła; daje dowód żywego sensus Ecclesiae w obliczu podziałów i konfliktów, jakie miały miejsce w ówczesnym Kościele. Reformuje zakon karmelitański właśnie po to, by lepiej służyć i bronić «Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego», za który jest gotowa oddać swoje życie.

Zwracając się do Polaków, Papież nawiązał do przypadającego dziś Dnia Życia Konsekrowanego. Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku:   

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków! Dzisiaj obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Waszym modlitwom polecam tych, którzy ślubują ubóstwo, czystość i posłuszeństwo, dążą do świętości, pełniąc posługę wśród dzieci i młodzieży, wśród chorych, starszych i samotnych. Dziękujemy im za modlitwy i pracę: w parafiach, szpitalach, hospicjach i szkołach. Ich posługa to szczególnie cenny dar dla Kościoła. Wszystkim, którzy żyją duchem rad ewangelicznych i wam tu obecnym z serca błogosławię".

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda