Benin – wykrzyczeć niesprawiedliwość

100214d.png Jak zwrócić uwagę dzisiejszemu światu na tak wiele niesprawiedliwości, która dzieje się najmłodszym czyli dzieciom? Pewien młody człowiek imieniem Tibo robi to za pośrednictwem cyrkowych przedstawień i małych scenek teatralnych. Z grupą chłopców i dziewcząt z Ośrodka Salezjańskiego dla dzieci zagrożonych przygotował spektakl o pracy dzieci, o źle zorganizowanym szkolnictwie i o cierpieniu dzieci, które mimo zdolności muszą ciężko pracować, pozbawione nieraz podstawowych rzeczy.

Spektakl ten zdobył uznanie kierownictwa Centrum Kultury Francuskiej i grupa została zaproszona, by zaprezentować się publiczności. Wczoraj więc był ich dzień. Wybrałam się nań z dziewczętami z internatu. Oprócz dwóch, które są u nas za pośrednictwem organizacji SOS, pozostałe pochodzą z rodzin normalnych dosyć dobrze sytuowanych, więc dla dziewcząt było to pewne odkrycie. Nawet jeśli znają one  fenomen „ służącej” (które z pewnością są w domach niektórych) to jednak nigdy chyba nie stawiały sobie pytania, co te dzieci odczuwają, że cierpią, że też pragną iść do szkoły, czegoś się nauczyć albo po prostu krzyczeć niesprawiedliwość, która się im dzieje.

Sala amfiteatru była wypełniona, co nie jest codziennym wydarzeniem. Oczywiście było sporo reklamy, bardzo wiele organizacji było zaproszonych na ten wieczór, bo celem przedstawienia nie było jedynie samo przedstawienie, ale apel skierowany do  różnych organizacji, aby konkretnie zająć sie problemem dzieci wykorzystywanych w różny sposób. Benin jest jednym z krajów, gdzie przemyt dzieci do pracy jest bardzo rozwinięty i mimo wielu lat walki nadal prosperuje znakomicie.

W szkole zaczęliśmy sensybilizację wśród dzieci, one mają serca wrażliwe, wiec po przez nie chcemy dotrzeć do rodziców. Rozwiązanie problemu dzieci wykorzystywanych nie nastąpi zbyt szybko, to będzie  trwało jeszcze lata, ale nie możemy czekać z założonymi rękami. Jeśli te dzieci, które pracują w domach obcych ludzi, służąc często swoim rówieśnikom, mogłyby pójść do szkoły, nauczyć sie jakiegoś zawodu, z wolna sytuacja mogłaby się zmienić. Sensybilizacja musi wykorzystać każdą możliwość.

s. Małgorzata Tomasiak
Benin 8/02/2010

Za: www.misje.salezjanie.pl.