Betlejemskie Światło dotarło na Jasną Górę

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę. Od płomienia pochodzącego z groty narodzin Jezusa zapalone zostały wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej. Hasłem tegorocznej wędrówki Światła są słowa: „Nieśmy płomień braterstwa”.

„To wyjątkowe słowa albowiem czasy są bardzo trudne i młodzi ludzie, którzy potrafią okazać braterstwo drugiemu człowiekowi mogą zdziałać wiele. Naszą rolą jest zmiana świata na lepsze” – powiedziała Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Ks. Ryszard Noras, kapelan Śląskiej Chorągwi ZHP zauważył, że wędrówka Betlejemskiego Światła Pokoju po Polsce rozpoczyna się od Jasnej Góry dla podkreślenia, że tu jest Duchowa Stolica. „Tu znajduje się centrum światła wiary, centrum pokoju i stąd światło powinno rozprzestrzeniać się i przekraczać granice naszych serc i granice państw” – powiedział kapelan.

Uroczystość przekazania Światła odbyła się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski przypomniał, że światło to Chrystus i modlił się, aby Betlejemski pokój promieniował na cały świat.

Na Jasną Górę przybyło kilka tysięcy harcerzy i zuchów z całej Polski.

Zapalony na Jasnej Górze ogień trafi do różnych środowisk. W imieniu polityków i samorządowców odebrał go marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski, który podkreślił, że chciałby, aby to Światełko jednoczyło Polaków, żebyśmy czuli wspólnotę nie tylko kościelną, ale i obywatelską.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" trwa od 1986 roku. Jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.

W Polsce Światło roznoszone jest przez członków Związku Harcerstwa Polskiego, do którego należy ok. 120 tys. dzieci i młodzieży.

za: www.niedziela.pl