Bp Skworc odwiedzi polskich misjonarzy w Afryce

Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedzi polskich misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji spotka się także z polskimi żołnierzami, którzy stacjonują w rejonie Darfuru. Pobyt w Afryce potrwa od 14 do 26 stycznia.

Ważnym wydarzeniem będzie wizyta w Bagandou Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie w 2004 roku diecezja tarnowska wybudowała szpital dla Pigmejów. Po przerwie wznowił on działalność. Utrzymanie placówki medycznej diecezja finansuje z ofiar zebranych przez kolędników misyjnych. Do tej pory na ten cel przeznaczono ok. 200 tys. euro.

"To wielkie dzieło Kościoła tarnowskiego powstało z myślą o naszych siostrach i braciach w Afryce. Myślę, że szpital będzie z nowym dynamizmem służył tym, którzy bardzo potrzebują pomocy medycznej. Placówka ma nowe kierownictwo, będą tam także pracowały siostry pasterki z Polski, które lecą z nami do Afryki" – powiedział bp Skworc.

Szpital wybudowany przez diecezję tarnowską ma m.in. aparat USG, do dyspozycji personelu jest także samochód. "Placówka powstała z myślą o kobietach i dzieciach. Regularnie odbywają się w niej operacje m.in. cesarskie cięcia. Szpital ma duże znaczenie, ponieważ ludzie do najbliższej placówki medycznej mieli 60 km" – wyjaśnia ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

Z powodu problemów personalnych szpital przez ponad rok był zamknięty. Jego ponowne otwarcie nastąpiło w połowie listopada. Do końca 2008 roku personel przyjął ok. 390 pacjentów. Dyrektorem szpitala jest świecka misjonarska Elżbieta Wryk, pochodząca z diecezji tarnowskiej.

Podczas wizyty w Afryce na granicy Czadu z Sudanem, w rejonie Darfuru, biskup Skworc spotka się także z polskimi żołnierzami, stacjonującymi w ramach misji pokojowej w tym rejonie świata. Ordynariusz tarnowski chce im podziękować za to, że są strażnikami pokoju i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom.

Podczas spotkania z afrykańskimi biskupami rozmowy mają dotyczyć także pomocy diecezji tarnowskiej w formacji przyszłych kapłanów na tym kontynencie. Biskup Skworc rozważa możliwość pomocy tamtejszemu Kościołowi w kształceniu duchownych. Wykłady na miejscu mieliby prowadzić profesorowie tarnowskiego Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie.

Wraz z biskupem Wiktorem Skworcem do Afryki udają się: ks. Tomasz Atłas – sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. Jerzy Zoń – kapelan i rzecznik biskupa tarnowskiego oraz ks. Janusz Paciorek – ojciec duchowny w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Wizyta w Afryce potrwa od 14 do 26 stycznia. W Czadzie z diecezji tarnowskiej posługuje ks. Stanisław Worwa, natomiast do Republiki Środkowoafrykańskiej zostali posłani misjonarze: Marzena Koper, Elżbieta Wryk, ks. Jerzy Bubułka, ks. Sławomir Głodzik, ks. Mirosław Gucwa, ks. Marek Dziedzic, ks. Bronisław Kowalik, ks. Jacek Kwiek, ks. Marek Mastalski, ks. Marek Muszyński i ks. Mieczysław Pająk.

za: www.niedziela.pl