Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Formacja przełożonych

Bracia Mniejsi: Formacja przełożonych

Redakcja
0000101128b.png Z inicjatywy ministrów prowincjalnych Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych, do klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechało ok. 100 przełożonych, zwanych w strukturach franciszkańskich gwardianami. W dniach od 22-25 XI br. podejmowali oni refleksję nad niektórymi dokumentami Kościoła i Zakonu nt. życia konsekrowanego.

W konsekwencji zebrani dyskutowali nad "Moratorium" – jednym z postulatów Kapituły Generalnej 2009, odbytej w Asyżu. Jego założeniem jest zatrzymanie się braci mniejszych, rozważenie i ocenienie ich aktualnej sytuacji w świetle wiary i pobożności, rozwoju indywidualnego i wspólnotowego, dzieła ewangelizacji i misji, potrzeb Kościoła i świata. Kolejnym krokiem, przewidzianym na lata 2011-2012, ma być rozeznawanie przyszłości zakonu według zamiaru woli Bożej.

Formację gwardianów, pochodzących z pięciu prowincji polskich zakonu braci mniejszych i ukraińskiej, przygotowali i przeprowadzili: o. Witosław Sztyk OFM, sekretarz formacji i studiów Konferencji Północnosłowiańskiej (Katowice), i o. Sergiusz Bałdyga OFM, zastępca sekretarza generalnego formacji i studiów (Rzym), przy pomocy o. Abrahama Sobkowskiego OFM, sekretarza Konferencji Północnosłowiańskiej (Katowice).

W spotkaniu formacyjnym wzięli również udział ministrowie prowincjalni. Dyskusja panelowa z ich udziałem zamknęła zgromadzenie. W uczestnikach pozostała myśl o analogicznym spotkaniu w roku przyszłym.

Treści i doświadczenia zebrane w Kalwarii Zebrzydowskiej pozwolą gwardianom przeprowadzić podobną formację braci we wszystkich klasztorach. Mają oni do dyspozycji ważny w życiu braci mniejszych środek formacyjny, jakim jest kapituła domowa.

Za: franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda