Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi Franciszkanie – Góra św. Anny: Trzy korony na głowach “Samotrzeciej”

Bracia Mniejsi Franciszkanie – Góra św. Anny: Trzy korony na głowach “Samotrzeciej”

Redakcja
W ramach obchodów kalwaryjskich w sanktuarium na Górze św. Anny (diecezja opolska), dużą popularnością cieszy się nabożeństwo ze świecami, wplecione we wrześniowy Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem, w sobotni ciepły wieczór 12 IX, miało ono wydźwięk Jubileuszu 100-lecia koronacji Figurki św. Anny, zwanej Samotrzecią. Nazwa odnosi się do starosłowiańskiego słowa "samotrzeć", które oznacza "razem we troje". 

 
Tak więc w Figurce "Samotrzeciej" ukazana jest potrójna świętość: Jezusa – Syna Bożego, Maryi – Bożej Rodzicielki i Anny – Matki Bożej Matki.

Aktu koronacyjnego w roku 1910 dokonał bp. Karol Augustyn, wrocławski biskup pomocniczy. W jubileuszowy wieczór 100-lecia koronacji, w czasie modlitw przy zapalonych świecach, obecnością nawiązali do niego biskupi z Opola i Gliwic: bp. Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, i bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy, oraz bp Jan Wieczorek, ordynariusz gliwicki. Franciszkanów, stróżów "Góry ufnej modlitwy" (Jan Paweł II), reprezentowali o. Wacław Stanisław Chomik OFM, ordynariusz zakonny, i o. Błażej Bernard Kurowski OFM, kustosz sanktuarium i gwardian miejscowego klasztoru.

W myślach, wyrażanych w czasie nabożeństwa, przez przedstawicieli dzieci, matek, ojców, miały wydźwięk współczesne problemy rodziny. Dla wszystkich św. Anna jest wzorem zachowań. "Tak bardzo chciałabym być blisko Twojego serca, św. Anno – mówiła dziewczynka – tak bardzo chcę, by nasze mamy były podobne do Ciebie; by pokazywały nam świat: to, co w nim dobre i to, co w nim złe; aby uczyły nas dobrze wybierać". "Św. Anno, szczęśliwa z posiadania i bliskości Dzieciątka Jezus i Twojej Córki, Maryi, ucz nas, współczesne matki, cieszyć się z tego szczególnego obdarowania Bożego, jakim jest nowe życie" – wypowiedziała się jedna z matek.

Przedstawiciel starszego pokolenia nawiązał do ukoronowanej Figurki: "Moją uwagę zwracam szczególnie na Twoją (św. Anno) koronę złotą, wysadzoną szlachetnymi kamieniami. Mówi się, że korona wieńczy dzieło. Uwieńczyła ona całe Twoje życie: Było ono piękne, ponieważ nigdy nie załamała się Twoja wiara; piękny jest też owoc Twojego życia – Córka wybrana przez Boga na Matkę Jego Syna. Nie sposób jednak nie zauważyć krzyża na szczycie Twojej korony. (…) W centrum każdego życia ludzkiego i jego zwieńczeniem zawsze jest krzyż".

Ten ostatni wątek, temat znaczenia i sensu krzyża w codziennym życiu człowieka podjął w kazaniu – poprzedzonym czytaniem słowa Bożego – bp. Jan Wieczorek. W odpowiedzi na słowo Boże, zgromadzeni na placu przed Grotą pątnicy odnowili wiarę i przyrzeczenia chrzcielne. Dali w ten sposób świadectwo, że chcą iść w nurcie wiary Kościoła i tych, którzy od stuleci do św. Anny pielgrzymują.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda