Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Konwencja dialogu międzyreligijnego we Wrocławiu

Bracia Mniejsi: Konwencja dialogu międzyreligijnego we Wrocławiu

Redakcja
"Być dla innych. Obraz bliźniego a obraz Boga w różnych tradycjach religijnych" – z takim przesłaniem zakończyła się we Wrocławiu II Wrocławska Konwencja na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego (12-13 X). Wzięli w niej udział przedstawiciele władz Wrocławia, wyznań chrześcijańskich i religii monoteistycznych oraz świata nauki. Była ona konsekwencją I Konwencji, odbytej w maju 2008 r., uwieńczonej uroczystym podpisaniem deklaracji na rzecz dialogu międzyreligijnego.

 
W pierwszym dniu Konwencji Prowincję św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych reprezentował minister prowincjalny o. Wacław Stanisław Chomik OFM. Na koniec swojego wystąpienia powiedział on: "Ze zrozumieniem (…) przyjmuję zamierzenia II Wrocławskiej Konwencji na Rzecz Dialogu Międzyreligijnego. Nic, a szczególnie religia, nie może dzielić ludzi, tak jak nie może promować działań niszczących piękno i dobro świata stworzonego! I jeszcze inaczej: nic bardziej od religii, w tym humanizm bezbożny, nie potrafi lepiej określić właściwej drogi człowieka do człowieka, by być dla innych (Dietrich Bonhoeffer) – być solidarnym, nigdy przeciw sobie, ale zawsze razem i dla siebie (Jan Paweł II)" (czytaj całość przemówienia – KLIKNIJ TUTAJ). Ta część Konwencji odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Rady Miejskiej Wrocławia.

Następny dzień na rzecz dialogu międzyreligijnego toczył się w Auli Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. Wypełniła go międzynarodowa konferencja naukowa. Jednym z prelegentów był o. dr hab. Celestyn Mieczysław Paczkowski OFM, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wygłosił on temat: "Chrześcijański mnich i muzułmański władca. Spotkanie św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Malekiem al-Kamilem".

Głównym zamierzeniem Konwencji, zorganizowanej przez Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną i Instytut Studiów nad Islamem, było podjęcie problematyki bliźniego i relacji międzyludzkich wyrażonych w formule "Być dla innych". Autorem tej formuły jest wielki wrocławski teolog i męczennik Dietrich Bonhoeffer (+1945). Jego rozwinięciem zajęło się sympozjum naukowe o teologii bliźniego, widzianej w perspektywie teologii obrazu Boga w trzech wielkich religiach monoteistycznych: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda