Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi: Wrocławski program jubileuszowy

Bracia Mniejsi: Wrocławski program jubileuszowy

Redakcja
090612j.jpg W środę 24 VI, w uroczystość św. Jana Chrzciciela, Patrona Archidiecezji Wrocławskiej i Miasta Wrocławia, odbędą się we Wrocławiu obchody Jubileuszu 800-lecia Reguły franciszkańskiej, zatwierdzonej ustnie przez pap. Innocentego III w 1209 r.
Tym samym jest to Jubileusz początku całego Zakonu Braci Mniejszych, który stanowią m.in. we Wrocławiu trzy rodziny franciszkańskie: bracia mniejsi (OFM), bracia mniejsi konwentualni (OFMConv) i bracia mniejsi kapucyni (OFMCap). W uroczystości weźmie udział dziesięciu franciszkańskich ministrów prowincjalnych z całej Polski (Gdańsk, Katowice, Kraków, Niepokalanów, Poznań, Warszawa i Wrocław), dzięki czemu święto lokalne nabędzie charakteru ogólnopolskiego.

Przed i po południu w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów (al. Jana Kasprowicza 26) odbędą się dwie sesje sympozjum naukowego. W programie (zobacz program) m.in. Historia franciszkanów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (ks. prof. Józef Swastek, PWT Wrocław), Benedykt Polak – franciszkanin wrocławski (o. prof. Franciszek Mikołaj Rosiński OFM, UW Wrocław), Wątki franciszkańskie w literaturze polskiej (prof. Jacek Kolbuszewski, UW Wrocław) i Św. Franciszek i franciszkanizm w historii języka polskiego (prof. Jan Miodek, UW Wrocław).
 
Wieczorem o godz. 18:30 w Archikatedrze Wrocławskiej zostanie odprawiona Msza św., pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego, z udziałem franciszkańskich Ministrów Prowincjalnych w Polsce i Władz Miasta Wrocławia. O godz. 21:00 przed Archikatedrą zostanie wystawione Florilegium – Pieśni św. Franciszka; Oratorium Romana Kołakowskiego: soliści, chór i orkiestra.
P
 
atronat nad Jubileuszem franciszkańskim we Wrocławiu przyjęli ks. abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, i pan Rafał Dudkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia.

Za: www.franciszkanie.com.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda